Developing a novel change management tool in global tanker shipping companies
Küresel tanker taşımacılığı şirketlerinde özgün bir değişim yönetimi aracının geliştirilmesi
- Tez No: 945097
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Değişim kavramı iş dünyasının sabit bir gerçekliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de modern dünyanın sürekli değişmekte olan yapısı iş dünyasını da aynı şekilde etkilemektedir. Bu bağlamda bir şirketin değişime uyum sağlayamaması ekonomik zarar, itibar kaybı, piyasada rekabet edememek, ulusal ve uluslararası kurallara uyum sağlayamamak gibi ciddi sorunlara sebep olabilmektedir. Bu sebeple değişim yönetimi kavramı tüm şirketler için oldukça önemli bir kavram haline gelmiştir. Denizcilik sektörü sürekli değişmekte olan sektörler arasında göze çarpan önemli örneklerden bir tanesidir. Ulusal ve uluslararası kuralların güncellenmesi, sürdürülebilirlik uygulamaları, karbon salınımının azaltılmasına yönelik kural ve çalışmalar, teknolojik yenilikler, dijitalleşme, otonom gemi teknolojisine geçiş süreçleri gibi konular denizcilik sektörünün geçirmekte olduğu dönüşümlere örnek teşkil etmektedir. Farklı alanlarda ve boyutlarda gerçekleşmekte olan tüm bu dönüşümler denizcilik şirketleri için değişimi zorunlu hale getirmektedir. Muhtemel değişimlerin takip edilmesi, değişim kararının alınması, değişimin planlanması, muhtemel risklerin değerlendirilmesi, değişime yönelik faaliyetlerin uygulanması, sürecin takip edilmesi, değişim sonrası değişim sürecinin değerlendirilmesi gibi faaliyetler karmaşık olabilmekte ve denizcilik şirketleri için bir takım zorluklara sebep olabilmektedir. Tanker taşımacılığı endüstrisinde bu amaçla geliştirilmiş olan iki ana kılavuz bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Petrol Şirketleri Uluslararası Denizcilik Forumu (Oil Companies International Marine Forum, OCIMF) tarafından geliştirilmiş olan Tanker Yönetimi Öz Değerlendirme (Tanker Management Self-Assessment, TMSA) isimli rehberin“Değişim Yönetimi”başlıklı yedinci bölümüdür. Bu bölüm değişim yönetiminin verimli şekilde uygulanması amacıyla tanker şirketleri için geliştirilmiş olan temel performans göstergelerinden ve en iyi uygulama rehberliğinden oluşmaktadır. Yedinci bölüm de dahil olmak üzere tüm bölümler dört ana seviyeye bölünmüştür ve bu seviyede bulunan temel performans göstergelerinin uygulanıyor olması, şirketin o konudaki performansının hangi seviyede olduğunu yansıtmaktadır. Değişim yönetimi bölümünde bulunan temel performans göstergelerine şirketin değişim yönetimi için belgelenmiş bir prosedürünün olması, konu hakkındaki yetki seviyelerinin belirlenmiş olması, değişim öncesinde etki ve risk değerlendirmesinin yapılıyor olması, hem geçici hem kalıcı değişimler için ilgili prosedürlerin uygulanıyor olması, değişimden etkilenen personelin tespit edilmesi ve eğitim verilmesi, etkilenen dökümanların belirlenip güncellenmesi ve periyodik olarak sürecin incelenmesi gibi faaliyetler örnek olarak verilebilir. Diğer kılavuz ise Amerikan Denizcilik Bürosu (American Bureau of Shipping, ABS) tarafından geliştirilen“Denizcilik ve Açık Deniz Endüstrileri için Değişim Yönetimi”isimli rehberdir. Bu kılavuz 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm değişim yönetiminin tanımını ve önemini açıklamaktadır. İkinci bölüm değişimlerin tanınması, değişim türleri ve bir konunun değişim yönetimi sürecine tabi olup olmayacağının belirlenmesi gibi konuları içermektedir. Üçüncü bölüm değişim yönetimi sürecini beş ana aşamaya ayırmıştır. İlk aşama değişim talebinin hazırlanması, etki ve risk değerlendirmesi, değişim uygulama planının hazırlanması gibi adımları içermektedir. İkinci aşama yetkili kişinin teklifi incelemesi, üçüncü aşama gerekliyse daha detaylı bir risk değerlendirmesinin yapılması, dördüncü aşama ise değişimin onaylanmasıdır. Beşinci aşama uygulama planının icra edilmesi, eğitimlerin düzenlenmesi ve gerekli dökümanların güncellenmesi gibi uygulama adımlarını içermektedir. Altıncı aşama ise değişimin tamamlandığının yetkili kişi tarafından onaylanmasıdır. Rehberin dördüncü bölümü programın uygulanması, görev ve sorumlulukların belirlenmesi gibi konulara odaklanmaktadır. Beşinci bölüm program takibi ve performans göstergelerini içermektedir. Rehber son olarak değişim yönetimi kayıt defteri, değişim yönetimi sürecinde kullanılacak formlar, risk matrisi ve değişim yönetimi uygulama örnekleri gibi ekler sunmaktadır. Denizcilik sektöründe değişim yönetimini ele alan rehber dökümanlar mevcut olsa da zaman içerisinde süreci her yönüyle ele alan ve değişim yönetimi süreçlerinin verimliliğini artıracak daha kapsamlı bir yaklaşım ihtiyacı doğmuştur. Bu motivasyonla bu çalışma geliştirilmiş değişim yönetimi (e-MoC) yöntemini ve bu yöntemin uygulama aracı olan geliştirilmiş değişim yönetimi aracını (e-MoC Tool) oluşturmayı amaçlamıştır. Yeni değişim yönetimi aracı değişim sürecinin ele alınacağı dört ana modülden oluşmaktadır. Bu modüller teknik yönetim, organizasyonel yönetim, finansal yönetim ve değişim yönetimi performans değerlendirmesi olarak belirlenmiştir. Teknik yönetim modülü halihazırda kullanılmakta olan kılavuzlardan ilham alınarak tasarlanmıştır. Teknik yönetim çerçevesinde değişim teklifinin hazırlanması, etki ve risk değerlendirmesinin yapılması, değişim uygulama planının hazırlanması ve uygulanması, gerekli döküman güncellemelerinin yapılması, onay ve inceleme adımlarının yetkili kişi tarafından icra edilmesi gibi faaliyetler bulunmaktadır. Organizasyonel yönetim modülü akademik literatürde ve sektörde kabul görmüş organizasyonel değişim yönetimi modelleri olan Lewin'in değişim modeli, McKinsey 7S değişim modeli, Kotter'ın sekiz adımlı değişim modeli ve ADKAR değişim modelin ilham alınarak tasarlanmıştır. Kotter'ın değişim modeli daha kapsamlı ve adım adım sunulan yapısıyla ana model olarak seçilmiştir. Bu aşamadan sonra Kotter modelindeki sekiz adım arasındaki ilişkiler Bulanık DEMATEL yöntemi ile analiz edilerek önem ağırlıkları tespit edilmiştir. Organizasyonel yönetimin eğitim kısmında modern eğitim yaklaşımlarından biri olan ve günümüz iş dünyasının eğitim ihtiyaçlarına cevap verme potansiyeli yüksek olan mikro öğrenme tekniği benimsenmiştir. Organizasyonel yönetim modülü başlangıç bilgilendirme toplantısının icra edilmesi, değişim için rehberlik komitesinin kurulması, değişim vizyonunun belirlenmesi ve değişim uygulama planının gözden geçirilmesi, değişim vizyonunun insanlara etkili şekilde aktarılması, değişimden doğan eğitim ihtiyaçlarının mikro öğrenme formatındaki eğitim modülleri ile karşılanması, değişim uygulama planının yakın vadeli ve uzak vadeli hedefler belirlenerek aktif şekilde takip edilmesi ve değişim sürecinin sonunda organizasyonda istenmeyen gerilemelerin tespit edilerek iyileştirilmesi gibi faaliyetler içermektedir. Finansal yönetim modülü bütçe planlaması, finansal uygulama planının hazırlanması, uygulama aşamasında finansal performansın Kazanılmış Değer Yönetimi (Earned Value Management, EVM) metodunun bileşenlerinden olan finansal performans ölçütleri kullanılarak dinamik olarak takip edilmesi faaliyetlerinden oluşmaktadır. Dördüncü ve son modül ise değişim yönetimi performans değerlendirmesidir. Şirketin değişim yönetimi performansının değerlendirilebilmesi amacıyla üç ana yönetim anlayışından yola çıkılarak temel performans göstergeleri belirlenmiştir. Bu göstergeler üzerinden yapılan değerlendirmeler sonucunda o sürece özel değişim yönetimi puanı elde edilmektedir. Geliştirilmiş değişim yönetimi aracının (e-MoC Tool) değişim süreçlerine bulunacağı muhtemel katkıların ve mevcut uygulamalara kıyasla sahip olduğu avantajların analiz edilebilmesi amacıyla bir vaka çalışması yapılmıştır. Vaka çalışması için bir tanker şirketinden gerçekte uygulanmış olan bir değişim yönetimi sürecinin bilgileri alınmıştır. Balast suyu yönetim sisteminin tanker gemisine kurulumu sürecini ele alan bu değişim yönetimi vakası e-MoC aracının kullanıldığı bir senaryo ile yeniden oluşturulmuştur. Vaka çalışmasının sonuçları analiz edildiğinde e-MoC aracının değişim sürecinde teknik faaliyetlerin uygulanmasının yanı sıra organizasyonel planlamanın yapılması, insanların sürece dahil edilmesi, değişime karşı olan direncin azaltılması, değişimle ilgili olan eğitim ihtiyacının daha etkin şekilde karşılanabilmesi, finansal performansın dinamik olarak takip edilebilmesi, tüm değişim süreci boyunca sergilenen performansın değerlendirilebilmesi gibi yeniliklerle şirket performansını artırma potansiyelinin olduğu görülmüştür. İleri çalışmalar üretken yapay zeka entegrasyonu ile e-MoC aracının kullanım kapasitesinin ve kolaylığının geliştirilmesi veya diğer organizasyonel değişim yönetimi modellerinin, finansal yönetim yaklaşımlarının ve performans değerlendirme yöntemlerinin tanker şirketleri üzerindeki verimliliklerinin incelenmesi konularını ele alabilir.
Özet (Çeviri)
Change is a constant reality for all organizations in the business world. Adapting upcoming changes is a critical need for companies to keep up with modern world dynamics. It can cause severe consequences not to be able to adapt emerging changes such as economic losses, reputational losses, being not in compliance with both national and international regulations. For this reason, the term change management is becoming more and more important for all kinds of organizations. Maritime industry is one of the great examples of this constantly changing business athmospheres. Updates in maritime rules and regulations, sustainability practices, decarbonization, digitalization, technological innovations and possible transition to autonomous ships are key examples of the modern maritime transformation. These elements require a wide range of changes that can be a challenging issue for maritime shipping companies. In this context, there are two key guidelines that are related to management of change in tanker shipping companies. One of them is the Element 7 of the Tanker Management Self-Assessment (TMSA) that was established by Oil Companies International Marine Forum (OCIMF). The other guidelines is“Management of Change for the Marine and Offshore Industries”that was developed from American Bureau of Shipping (ABS), the classification society of the U.S.A. Although there are guidelines that cover mostly technical sides of the change management, there is a need for a more extensive approach that covers all aspects of change management including technical management, organizational management, financial management and performance assessment of change management. With this motivation, this thesis aims at developing a novel change management tool namely enhanced management of change (e-MoC) to improve the change management capability of global tanker shipping companies. The e-MoC Tool has key elements to improve all aspects of a change process including current MoC guidelines, organizational change management models (e.g. Kotter's 8-Step change model), microlearning approach, Earned Value Management (EVM) financial performance measures and an assessment section for evaluation of the effectiveness of change processes. Besides, this thesis utilized the Fuzzy DEMATEL method to analyze the relationship between the steps of Kotter's change model and examine the relative importance of the model steps. A real case of a change implementation, installation of ballast water treatment system onboard tanker ship, was obtained from a tanker shipping company to conduct a case study. The case was analyzed, and a scenario-based study was conducted in which the e-MoC Tool was utilized to manage the entire change process. The case study aimed at examining the effectiveness of the e-MoC Tool, analyzing possible contributions of the tool for change processes and its advantages over current change implementations. Findings show that e-MoC has great potential to improve the change management capability of tanker shipping companies in various aspects, such as coordinating people in the organization towards the change, reducing resistance to change, enhancing the effectiveness of trainings, improving financial performance, and conducting useful assessments to analyze the change management performance. Further studies might aim at integrating generative artificial intelligence to improve e-MoC capabilities or exploring the effectiveness of other organizational change management models, financial management approaches or performance assessment methods.