Kurutulmuş beyaz dut posası, dut yaprağı ve dut ekstraktının in situ yıkımlanma ve in vitro fermentasyon parametreleri ile kuzularda verim performansı üzerine etkileri
Effects of dried white mulberry pulp, mulberry leaf and mulberry extract on yield performance in lambs with in situ degradation and in vitro fermentation parameters
- Tez No: 945101
- Danışmanlar: PROF. DR. HUZUR DERYA ARIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada kurutulmuş beyaz dut posası, dut yaprağı ve dut ekstraktının in situ yıkımlanma ve in vitro fermentasyon parametreleri ile kuzularda verim performansı üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın in vivo denemesinde 42 adet sütten kesilmiş, 3 aylık yaşta Merinos cinsi erkek ve dişi kuzu kullanılmıştır. Deneme; her biri 7 erkek ve 7 dişi kuzu içeren kontrol, DP150 (150 gram dut posalı) ve DP300 (300 gram dut posalı) olmak üzere 3 grup halinde yürütülmüştür. Kuzular, 14 günlük alıştırma ve 90 günlük besi dönemi beslemesine tabi tutulmuş, 15 günlük dönemlerde verim parametreleri incelenmiştir. Deneme başlangıcı, ortası ve sonunda kuzulardan kan örnekleri alınarak metabolik profil parametrelerine bakılmıştır. Çalışmanın in vitro denemesinde; %30, %35, %40, %45 ve %50 NDF içeren TMR örnekleri hazırlanmış, dut posası ve dut yaprağı %50 oranında, dut ekstraktı ise 0,325 ve 0,650 µl düzeyinde ilave edilerek gruplar oluşturulmuştur. In vitro rumen ortamında fermentasyon parametreleri ve besin madde sindirilebilirlikleri incelenmiştir. Çalışmanın in situ denemesinde ise, dut yaprağı ve dut posasının naylon kese tekniği kullanılarak yıkımlanma değerleri incelenmiştir. İn vivo denemede, ortalama canlı ağırlık artışı DP150 grubunda %60,9, DP300 grubunda %58,7, kontrol grubunda %46,7 olarak belirlenmiştir. Günlük ortalama canlı ağırlık artışları, DP150 grubunda 0,20 kg/gün, DP300 grubunda 0,18 kg/gün ve kontrol grubunda 0,16 kg/gün olarak bulunmuş, ancak gruplar arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Kuru madde tüketiminde gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0,05). Metabolik profil parametrelerinde değişimler gözlenmiş, ancak grup ve grup × zaman interaksiyonları açısından önemli farklılıklar saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of dried white mulberry pomace, mulberry leaves, and mulberry extract on in situ degradability and in vitro fermentation parameters as well as on the performance of lambs. In the in vivo trial of the study, 42 weaned 3 month old male and female Merino lambs were used. The trial was conducted in 3 groups: control, DP150 (150 grams of mulberry pomace), and DP300 (300 grams of mulberry pomace), each containing 7 male and 7 female lambs. The lambs were subjected to a 14-day acclimatization and 90-day fattening period feeding and performance parameters were examined in 15 day periods. At the beginning, middle, and end of the trial, blood samples were taken from the lambs to examine metabolic profile parameters. In the in vitro trial of the study; TMR samples containing 30%, 35%, 40%, 45%, and 50% NDF were prepared, and groups were formed by adding mulberry pomace and mulberry leaves at a 50% ratio, and mulberry extract at levels of 0, 325 and 0, 650 µl. In vitro rumen fermentation parameters and nutrient digestibility were examined. In the in situ trial of the study, the degradation values of mulberry leaves and mulberry pomace were examined using the nylon bag technique. In the in vivo trial, the average live weight gain was determined as 60,9% in the DP150 group, 58,7% in the DP300 group, and 46,7% in the control group. Daily average live weight gains were found to be 0,20 kg/day in the DP150 group, 0,18 kg/day in the DP300 group, and 0,16 kg/day in the control group but the differences between groups were not statistically significant (p>0,05). No significant difference was detected in dry matter consumption between groups (p>0,05). Changes were observed in metabolic profile parameters, but no significant differences were found in terms of group and group × time interactions (p>0,05).