Gebelik deneyiminin stres, gebeliğin kabulü ve doğuma hazır oluş düzeyi üzerine etkisi
The effect of pregnancy experience on the level of stress, acceptance of pregnancy and readiness for delivery
  1. Tez No: 945103
  2. Yazar: ŞÜHEDA ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİBE BAY ÖZÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma gebelik döneminde kadınların gebelik deneyiminin stres, gebeliğin kabulü ve doğuma hazır oluş düzeyi üzerine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tiptedir. Çalışmanın örneklemi 15.09.2023-15.02.2024 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'ne gelen 637 gebeden oluşmuştur. Veriler, sosyodemografik bilgi formu ile birlikte Gebelik Deneyimi Ölçeği (GDÖ), Prenatal Distres Ölçeği (PDÖ) ve Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmada kadınların yaş ortalaması 27,82±4,72 (min=19, mak=43), eşinin yaş ortalaması 30,83±5,12 (min=22, mak=49), yaşayan çocuk sayısı ortalaması 1,49±0,73(min=1, mak=4), gebelikte alınan kilo ortalaması 8,48±3,95 (min=1, mak=20), gebelikte alınan sağlık hizmeti sayısı ortalaması 6,33±3,03 (min=1, mak=16) olarak belirlenmiştir. Kadınların GDÖ olumlu duygular sıklık 7,89±1,52, olumsuz duygular sıklık 8,28±1,66, olumlu duygular yoğunluk 1,94±0,39, olumsuz duygular yoğunluk 1,70±0,35 olarak saptanmıştır. PDÖ puan ortalaması 9,64±4,23, PKDÖ gebeliğin kabulü puan ortalaması 24,59±7,51, doğuma hazır oluş puan ortalaması 21,75±5,02 şeklinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational research to examine the effect of women's pregnancy experiences on stress, pregnancy acceptance, and birth preparedness during the antenatal period. The sample consisted of 637 pregnant women who attended the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic of Konya City Hospital between September 15, 2023, and February 15, 2024. Data were collected using a sociodemographic information form, along with the Pregnancy Experience Scale (PES), the Prenatal Distress Questionnaire (PDQ), and the Prenatal Self-Evaluation Questionnaire (PSEQ). The mean age of the participants was 27,82±4,72 years (min = 19, max = 43), and the mean age of their spouses was 30,83±5,12 years (min = 22, max = 49). The average number of living children was 1,49±0,73 (min = 1, max = 4), the mean weight gain during pregnancy was 8,48±3,95 kg (min = 1, max = 20), and the average number of antenatal healthcare visits was 6,33±3,03 (min = 1, max = 16). The mean scores for the subdimensions of PES were as follows: frequency of positive emotions 7,89±1,52, frequency of negative emotions 8,28±1,66, intensity of positive emotions 1,94±0,39, and intensity of negative emotions 1,70±0,35. The mean PDQ score was 9,64±4,23, while the mean PSEQ scores were 24,59±7,51 for pregnancy acceptance and 21,75±5,02 for birth preparedness.A significant relationship was found between the frequency of positive emotions (p = 0.002) and the intensity of negative emotions (p < 0.001) and prenatal distress.