Küresel ayak izi; seçilmiş OECD ülkelerinin küresel ayak izlerinin Topsis Yöntemiyle karşılaştırılması
Global footprint; comparison of global footprints of selected OECD countries by Topsis Method
  1. Tez No: 945105
  2. Yazar: MUSTAFA MİSİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF MURAT KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnsanlık tarihinden itibaren doğal kaynakların kullanımı sonrasında atık oluşumu meydana gelmektedir. İnsanoğlu enerji üretmek için doğal kaynakları kullanmaktadır. Üretilen bu enerjinin günlük hayatta kullanılması ihtiyaçtır. Doğal kaynakların aşırı kullanımı dünyanın geleceğini olumsuz etkilemektedir. Doğal kaynakların kullanımı dünyada küresel ayak izi kavramını ortaya çıkarmıştır. Küresel ayak izi insanoğlunun çevreye olan etkisini ifade eden bir kavramdır. Küresel ayak izi insanların doğaya etkilerini inceler ve kendine sürdürülebilirliği amaç edinir. İnsanoğlu yaşadığı çevreyi tahrip etmeden sürdürülebilir şekilde yaşamayı bilmelidir. Çevrenin düzenini ve sürdürülebilirliğini sağlamak için duyarlı olmak insanlık görevidir. Sürdürülebilir bir çevre gelecek nesiller için önem ifade etmektedir. Gelecek nesillerin refah ve temiz bir çevrede yaşamaları için çevre dostu yenilenebilir kaynaklar kullanılmalıdır. İnsanoğlu tarihinin ilk gününden itibaren üretim faaliyetlerine başlamıştır. Ancak endüstriyel üretimin artmasıyla birlikte bu üretim faaliyetleri çevreyi etkilemekte ve ciddi ölçüde atık oluşumuna sebebiyet vermektedir. Üretilen bu ürünlerin tüketilmesi sonrasında oluşan atıkların önüne geçilip geri dönüştürülebilmesi sürdürülebilirlik açısından önemlidir. Atık oluşumun önüne geçilmesi için öncelikle insanların bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu çalışmada ülkelerin küresel ayak izleri üzerine analiz yapılması için Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemi kullanılmıştır. Öncelikle Entropi yöntemiyle seçilen OECD ülkelerinin ağırlıkları belirlenmiş daha sonra Topsis yöntemiyle ülkelerin sıralaması elde edilmiştir. Bu sayede seçilen OECD ülkelerinin küresel ayak izine olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the history of humanity, waste generation occurs after the use of natural resources. Human beings use natural resources to produce energy. It is necessary to use this energy produced in daily life. Excessive use of natural resources negatively affects the future of the world. The use of natural resources has created the concept of global footprint in the world. Global footprint is a concept that expresses the impact of human beings on the environment. The global footprint examines the impact of humans on nature and aims to achieve sustainability. Human beings should know how to live sustainably without destroying the environment they live in. It is humanity's duty to be sensitive to ensure the order and sustainability of the environment. A sustainable environment is important for future generations. Environmentally friendly renewable resources should be used for future generations to live in a prosperous and clean environment. Mankind has started production activities since the first day of its history. However, with the increase in industrial production, these production activities affect the environment and cause serious waste generation. It is important for sustainability that the wastes generated after the consumption of these products can be prevented and recycled. In order to prevent waste generation, people must first be made aware. In this study, Multi-Criteria Decision Making (MCDM) method was used to analyze the global footprint of countries. Firstly, the weights of the selected OECD countries were determined by Entropy method and then the ranking of the countries was obtained by Topsis method. In this way, the impact of the selected OECD countries on the global footprint was analyzed.