Kılavuz kaptanlı gemi kazalarının analizi
Investigation of maritime accident causations on ships navigating with pilots
  1. Tez No: 945147
  2. Yazar: REFİK CANIMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kılavuz kaptanlık, denizyolu taşımacılığında seyir emniyetini sağlamada önemli bir rol oynamaktadır. Kılavuz kaptanlar yerel su yolları, akıntılar ve hava koşulları hakkında derinlemesine bilgiye sahiptir ve gemileri karmaşık su yollarında emniyetli bir şekilde yönlendirirler. Ancak, kılavuzluk sularında deniz kazaları halen yaşanmakta ve çevre kirliliği, can kayıpları ve maddi kayıplar dahil olmak üzere ciddi çevresel, ekonomik ve operasyonel hasara yol açabilmektedir. Bu nedenle, kılavuzluk operasyonlarında sürekli iyileştirmeler yapılması bu riskleri en aza indirmek için hayati önem taşımaktadır. Bu çalışmada, HFACS metodolojisi ve ARM'de Apriori algoritmasının birlikte kullanılmasıyla, kılavuz kaptanlarla seyir yapan gemilerde karaya oturma, çatışma ve çatma kazalarının oluşumuna sebebiyet veren faktörler ve gemi özellikleri incelenmiş ve faktörler arasında güçlü birliktelik kuralları elde edilmiştir. Çalışmamızın bulguları, çatışma kazalarında en yüksek frekans değerine sahip kök sebeplerin sırasıyla gemiler arası iletişim eksikliği, doğru manevrayı öngörememek ve durumsal farkındalık eksikliği olduğunu ortaya koymaktadır. Çatma kazalarının sonuçları incelendiğinde kılavuz kaptan-gemi iletişim sorunları, manevra planlama hataları ve doğru manevrayı öngörememek faktörlerinin kaza oluşumlarında en yüksek frekans değerine sahip olduğu görülmektedir. Karaya oturma kazalarında kılavuz kaptan-gemi iletişim sorunları, durumsal farkındalık eksikliği ve uygunsuz sefer planı kaza sebepleri arasında en sık görülen kaza faktörleridir. HFACS yöntemiyle elde edilen sonuçlar ARM yöntemiyle değerlendirilmiş ve her kaza tipi için kaza faktörleri arasındaki önemli ilişkiler tespit edilmiştir. Elde edilen kurallar literatürle karşılaştırılmış ve kaza riskinin minimuma indirilmesi amacıyla alınabilecek tedbirler hakkında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Pilotage is crucial for maintaining navigational safety in the shipping industry. Pilots possess extensive expertise in local waterways, currents, and meteorological conditions, enabling them to maneuver vessels safely through complex waterways. Nonetheless, maritime incidents continue to occur in pilotage waters, resulting in significant environmental, economic, and operational damage, including pollution, fatalities, and material losses. Consequently, ongoing enhancements in pilotage procedures are essential to mitigate these hazards. This study utilized the HFACS methodology and the Apriori algorithm in ARM to analyze the factors and ship features that contribute to grounding, collision, and contact accidents in vessels operating with pilots, enabling the identification of strong association rules among these factors. The results of our study indicate that the most prevalent root causes of collision accidents are, in order, inadequate communication between vessels, inability of predicting the appropriate maneuver, and deficiency in situational awareness. Analysis of collision accident outcomes reveals that issues in pilot-ship communication, errors in maneuver planning, and inability of predicting the appropriate maneuver are the most prevalent factors in accident occurrences. Pilot-ship communication issues, poor situational awareness, and inadequate voyage planning are the most frequent reasons contributing to grounding accidents. The outcomes derived from the HFACS approach were assessed using the ARM method, revealing substantial correlations among accident factors for each type of accident. Finally, the derived rules were compared with existing literature, and recommendations were proposed to mitigate accident risk.