Diyabetik ayak ülseri olan hastalarda ilk başvuru anındaki klinik, laboratuvar ve görüntüleme özelliklerine göre amputasyon riskinin değerlendirilmesi
Assessment of amputation risk according to initial clinical, laboratory, and radiological characteristics in patients with diabetic foot ulcers
- Tez No: 945148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÖKAY TERZİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Diyabetik ayak ülseri (DAÜ), diabetes mellitusun en ciddi ve morbiditeye yol açan komplikasyonlarından biridir. DAÜ'lerin ilerlemesi amputasyon gerekliliğine neden olabilir. Bu çalışmada, DAÜ olan hastaların ilk başvuru anındaki klinik, laboratuvar ve görüntüleme özelliklerine göre amputasyon riskini değerlendirmek ve bu doğrultuda bir risk tahmin modeli (nomogram) geliştirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne 2020-2024 yılları arasında primer hedefi amputasyon olmayan Genel Cerrahi Kliniğine başvuran tek hekim tarafından takip ve tedavi uygulanmış olan DAÜ olan hastalar incelendi. Hastaların demografik verileri, eşlik eden hastalıkları (hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kronik böbrek hastalığı), laboratuvar parametreleri (HbA1c, hemoglobin, kreatinin, albümin, nötrofil/lenfosit oranı gibi), görüntüleme bulguları (direkt grafi ve doppler usg) ve diyabetik ayak sınıflamaları (Wagner) kaydedildi. Bulgular amputasyon olmayan, minör amputasyon ve majör amputasyon geçiren hastalar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Toplamda 160 hasta değerlendirildi. Minör amputasyon oranı %59, majör amputasyon oranı %12,5 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetic foot ulcers (DFUs) are among the most serious and morbidity-associated complications of diabetes mellitus, often leading to lower extremity amputations. This study aimed to evaluate the risk of amputation based on clinical, laboratory, and imaging findings at the initial admission of patients with DFUs, and to develop a predictive nomogram model. Materials and Methods: This retrospective study included patients with diabetic foot ulcers admitted to Ankara Bilkent City Hospital between 2020 and 2024. Demographic data, comorbidities (hypertension, coronary artery disease, chronic kidney disease), laboratory parameters (HbA1c, hemoglobin, creatinine, albumin, neutrophil/lymphocyte ratio), imaging results, and diabetic foot classifications (Wagner, Texas, SINBAD) were recorded. Findings were compared between patients with no amputation, minor amputation, and major amputation. Results: A total of 160 patients were analyzed. Minor amputation was observed in 59%, and major amputation in 12.5% of the cases.