Uzaktan deniz kılavuzluğu üzerine bir araştırma
A research on remote maritime pilotage
- Tez No: 988595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ŞAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gemi Mühendisliği, Denizcilik, Marine Engineering, Marine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin denizcilik endüstrisine hızlı entegrasyonu ile birlikte, kılavuz kaptanın fiziki olarak gemi üzerine çıkarak gemi kaptanına rehberlik yaptığı kılavuzluk operasyonlarına alternatif olarak veya mevcut kılavuzluk hizmetlerini yedekleyici bir sistem olarak uzaktan deniz kılavuzluğu kavramı son dönemde yoğun şekilde araştırılmaktadır. Bu çalışma kapsamında belirlenmiş olan SWOT kriterlerine Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (BAHP) yöntemi uygulanarak, uzaktan deniz kılavuzluğu operasyonlarının en güçlü yönü“kılavuz kaptan transfer kazalarının önlenebilmesi”ve en zayıf yönü ise“etkili ve güvenilir haberleşme eksikliği”olarak tespit edilmiştir. Tez çalışması içerisinde, uzaktan deniz kılavuzluğu operasyonlarında etkili ve güvenilir haberleşme eksikliğinin iyileştirilebilmesi ve kılavuz kaptan ile gemi kaptanı arasındaki sesli telsiz haberleşmelerinin anlık olarak, otomatik olarak ve yüksek doğruluk oranı ile yazıya dökülebilmesi için yapay zekâ destekli Otomatik Konuşma Tanıma (OKT) sistemi geliştirilmiştir. Nemrut Limanı, Aliağa'da gerçekleştirilen gemi manevralarından toplanan ses verileri ile eğitilen OKT sistemi ile herhangi bir düzeltme uygulanmadan kelime hata oranı yüzde 29,54 olarak hesaplanmıştır ve OKT metin çıktısına Büyük Dil Modeli (LLM) düzeltmesinin uygulanması ile sistemin kelime hata oranı yüzde 23,05'e düşürülmüştür. LLM içerisine el ile girilen düzeltme komutları ile ince ayar yapılmak suretiyle, OKT sisteminin kelime hata oranı yüzde 6,37 gibi başarılı bir seviyeye düşürülebilmiştir. Uzaktan deniz kılavuzluğu operasyonları için geliştirilmiş olan OKT sistemi ile kelime hata oranında yüzde 78 oranında iyileşme sağlanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
By the rapid integration of technology into the maritime industry, the concept of remote maritime pilotage (or shore based pilotage) has recently been intensively researched as an alternative to pilotage operations where a pilot physically onboard a ship to guide the ship's master, or as a backup system for existing pilotage services. By applying the Fuzzy Analytical Hierarchy Process (FAHP) method to the SWOT criterias determined within the scope of this study, the strengest aspect of remote maritime pilotage operations was determined as“prevention of pilot transfer accidents”and the weakest aspect as“lack of effective and reliable communication”. In this thesis, an artificial intelligence-supported Automatic Speech Recognition (ASR) system was developed to improve the lack of effective and reliable communication in remote maritime pilotage operations and to transcribe voice radio communications between the pilot and the ship's captain instantly, automatically and with high accuracy. While the word error rate was calculated as 29.54 percent without any correction by the ASR system trained with audio data collected from ship maneuverings carried out in Nemrut Bay, Aliağa; the word error rate of the system was reduced to 23.05 percent by applying Large Language Model (LLM) correction to the ASR text output. By fine-tuning the LLM with manually entered promts, the word error rate of the ASR system was successfully reduced to 6.37 percent. Developed for remote maritime pilotage operations, the ASR system achieved a 78 percent improvement in the word error rate.