Psoriasis vulgaris hastalarında serum visfatin düzeyinin araştırılması
Investigation of serum visfatin levels in psoriatic patients
- Tez No: 945149
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH TATLICAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Psoriasis T hücre aracılı kronik inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Visfatin güçlü pro-inflamatuvar özelliklere sahip bir adipositokindir. Bu çalışmada psoriasis hastalarında serum visfatin düzeyi sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılarak, visfatinin psoriasis patogenezindeki rolü tartışılmıştır. Yöntem: Çalışmaya 30 psoriasis vulgaris hastası ve 22 sağlıklı kontrol birey dahil edildi. Visfatin düzeyleri enzim-bağlı immünosorbent assay ile ölçüldü. Bulgular: Yaş ve cinsiyet dağılımı çalışma grupları arasında benzerdi (sırasıyla p=0,242, p=0,913).
Özet (Çeviri)
Purpose: Psoriasis is a T cell mediated chronic inflammatory skin disease. Visfatin is an adipocytokine with strong pro-inflammatory properties. In current study, by comparing the level of serum visfatin with healthy controls, we discussed the role of visfatin in the pathogenesis of psoriasis. Method: 30 active psoriasis patients and 22 healthy control subjects enrolled the study. Serum visfatin levels were measured by an enzyme-linked immunosorbent assay. Findings: Age and gender distribution were similar for study groups. (p=0,242; p=0,913 respectively). The mean serum levels of visfatin in patient group (14,5±4,6 ng/mL) were significantly higher than the control group (8,1±3,9 ng/mL) (P < 0,001).