Hemşirelerin mesleki gurur ve profesyonel tutumları
Nurses' professional pride and professional attitudes
- Tez No: 945150
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mesleki gurur, hemşirelerin mesleki kimliklerinin güçlenmesini, motivasyonlarının artmasını aynı zamanda iş tatmini ve profesyonelliklerinin artmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla kaliteli bakımın sürekliliğini ve mesleği sürdürme isteğinde artışı destekler. Bu çalışmanın amacı, hemşirelerde mesleki gurur düzeyleri ve profesyonel tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışma nicel tanımlayıcı tipte tasarlanmıştır. Çalışmaya Mayıs 2023 – Aralık 2023 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görev yapan 233 hemşire dâhil edilmiştir. Verilerin toplanmasında, Tanıtıcı Özellikler Soru Formu, Hemşirelerin Mesleki Gurur Ölçeği ve Meslekte Profesyonel Tutum Envanteri kullanılmıştır. Elde edilen veriler, bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Değerlendirme yapılırken frekans, yüzde analizlerinden, ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Verilerin normal dağılım düzeyini belirlemek üzere basıklık ve çarpıklık değerleri incelenmiştir. Ölçeklerden elde edilen verilerin arasındaki ilişki pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri ile incelenmiştir. Diğer analizler için bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (anova) ve post hoc (tukey) analizlerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Professional pride strengthens nurses' professional identities, increases their motivation, and enhances job satisfaction and professionalism. Therefore, it supports the continuity of quality care and fosters an increase in the desire to sustain the profession. The purpose of this study is to examine the relationship between the level of professional pride and professional attitudes among nurses by measuring them. This study was designed in a quantitative descriptive type. A total of 233 nurses working at Kocaeli University Research and Application Hospital between May 2023 and December 2023 were included in the research.For data collection, the Demographic Characteristics Questionnaire, Nurses' Professional Pride Scale, and Professional Attitude Inventory were used. The data obtained were analyzed using the SPSS 22.0 statistical program. Frequency and percentage analyses, as well as mean and standard deviation statistics, were utilized for evaluation. Skewness and kurtosis values were examined to determine the normal distribution level of the data. The relationship between the data obtained from the scales was examined using Pearson correlation and linear regression analyses. Independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and post hoc (Tukey) analyses were used for other analyses.