Aile hekimliği polikliniğine bel ağrısı ile başvuran hastalarda non-spesifik bel ağrısının tespiti ve yönetilmesi
Detection and management of non-specific low back pain in patients presenting to the family medicine outpatient clinic with low back pain
  1. Tez No: 945157
  2. Yazar: MEHMET VEYSEL SEYİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışma, birinci basamak sağlık kuruluşlarında non-spesifik bel ağrısının (NSBA) tanısal özelliklerini, klinik seyrini ve yönetim stratejilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın bulgularının, birinci basamakta NSBA'nın yönetimine yönelik klinik uygulamaların geliştirilmesi ile kanıta dayalı ve maliyet etkin yaklaşımlarla klinik rehberler oluşturulmasına katkı sunması, bu alanda yürütülecek araştırmalara rehberlik etmesi beklenmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu tanımlayıcı gözlemsel çalışma, 15 Nisan 2023 – 15 Mayıs 2025 tarihleri arasında bir Aile Sağlığı Merkezine bel ağrısı şikâyetiyle başvuran, kırmızı bayrak ve Waddell bulguları olmayan, yaşları 18-50 arasında olan 336 NSBA tanılı hasta ile yürütülmüştür. Katılımcılar standart bir protokolle değerlendirilmiş; demografik bilgiler ile“Ağrı, yaşamdan zevk alma, genel aktivite (PEG) Skoru”,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (IPAQ-SF)”,“Hedeflenen Tedavi için Alt Grup belirleme Bel Ağrısı Tarama Aracı (STarT Back ST)”ve“Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS)”verileri toplanmıştır. PEG Skoru, ilk başvuruda kaydedildikten sonra birinci ve üçüncü aylarda yeniden ölçülmüş; veriler SPSS 26.0 ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen 336 hastanın %64'ü kadın, %78,9'u evli, %57,1'i üniversite mezunu ve %57,7'si ofis çalışanıydı. Katılımcıların ortalama yaşı 36,56±7,70 yıl, ortalama Vücut Kitle İndeksi (VKİ) 26,41±4,87 kg/m² idi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the diagnostic characteristics, clinical course, and management strategies of non-specific low back pain (NSLBP) in primary care settings. It is expected that the findings of this study will contribute to the development of clinical practices for the management of NSLBP in primary care and the creation of evidence-based and cost-effective clinical guidelines, as well as guide future research in this field. Materials and Methods: This descriptive observational study was conducted between 15 April 2023 and 15 May 2025 with 336 patients aged 18–50 years who presented to a Family Health Centre with low back pain complaints, had no red flags or Waddell findings, and were diagnosed with NSLBP. Participants were evaluated using a standard protocol; demographic information, the“Pain, Enjoyment of Life, General Activity (PEG) Score”, the“International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF)”,“The Keele Subgroups for Targeted Treatment Back Screening Tool (StarT Back ST)”and the“Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS)”. The PEG Score was recorded at the initial visit and reassessed at one and three months; data were analysed using SPSS 26.0. Results: Of the 336 patients included in the study, 64% were female, 78.9% were married, 57.1% were university graduates, and 57.7% were office workers. The mean age of the participants was 36.56±7.70 years, and the mean Body Mass Index (BMI) was 26.41±4.87 kg/m².