PEFC (programme for the endorsement of forest certıfıcatıon) türkiye ulusal standardının silvikültürel açıdan değerlendirilmesi
Evaluation of PEFC (programme for the endorsement of forest certification) national standard of türki̇ye from silvicultural perspective
- Tez No: 945158
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SIVACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification), sürdürülebilir orman yönetimini teşvik eden, gönüllülük esasına dayalı uluslararası bir orman yönetimi sertifikasyon sistemidir. Bu sistem ulusal orman yönetimi sertifikasyon sistemlerinin, sürdürülebilirlik kriterlerine uygun olarak geliştirilmesini desteklemekte, bunları bağımsız, şeffaf ve çok paydaşlı bir süreçle tanımaktadır. PEFC'nin temel amacı, kapsamdaki orman alanlarının çevresel, sosyal ve ekonomik değerlerinin korunmasıdır. Bu kapsamda ormanların sağlığı, biyoçeşitliliğin korunması, çalışan hakları (ILO Sözleşmeleri), yerel halkın katılımı, ulusal ve uluslararası çevre sözleşmelerine uyum gibi konular sertifikasyon sürecinde dikkate alınmaktadır. PEFC, ISO standartlarıyla uyumludur ve küresel pazarda sertifikalı orman ürünlerine olan güveni artırmayı amaçlamaktadır. Bu sayede orman yönetimi yapan kurumlar, PEFC sayesinde sürdürülebilirliği belgelendirerek rekabet avantajı elde edebilmekte, tüketiciler ise çevreye duyarlı ürünleri tercih edebilmektedir. PEFC Türkiye Ulusal Standardı SOYDER (Sürdürülebilir Orman Yönetimi, Ürünler ve Hizmetleri Belgelendirme Derneği) Öncülüğünde geliştirilmiştir. Bu çalışmada bu standart silvikültürel açıdan değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification) is an international voluntary forest management certification system that encourages sustainable forest management. This system supports the development of national forest management certification systems in accordance with sustainability criteria and recognizes them through an independent, transparent and multi-stakeholder process. The main purpose of PEFC is to protect the environmental, social and economic values of the forest areas in the scope. In this context, issues such as forest health, protection of biodiversity, worker rights (ILO Conventions), participation of local people, and compliance with national and international environmental agreements are taken into consideration in the certification process. PEFC is compatible with ISO standards and aims to increase confidence in certified forest products in the global market. In this way, forest management institutions can gain competitive advantage by documenting sustainability thanks to PEFC, while consumers can prefer environmentally friendly products. PEFC Turkey National Standard was developed under the leadership of SOYDER (Sustainable Forest Management, Products and Services Certification Association). In this study, this standard is evaluated from a silvicultural perspective.