Endüstriyel plantasyonların silvikültürel değerlendirilmesi
Silvicultural evaluation of industrial plantation
  1. Tez No: 945159
  2. Yazar: HASAN KAFŞAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SIVACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Endüstriyel plantasyondan orman ürünleri sektörünün odun hammadde talebini karşılamak amacıyla tesis edilen, ıslah edilmiş hızlı gelişen ağaç türlerinin sahada genellikle tek-tür olarak kullanıldığı, tesisten olgunluğa kadar emek-yoğun çalışma gerektiren, kısa idare süreli ve düzgün aralık- mesafeli ağaçlandırmalar olarak tanımlanabilir. Bu çalışmalarda uygun arazi koşullarında makinalı çalışma yoğunluklu çalışma esası oluşturmaktadır. Orman Genel Müdürlüğü tarafından sektöre olan odun arzını arttırmak amacıyla 2013-2023 dönemi için“Endüstriyel Plantasyon Eylem Planı”oluşturulmuştur. Bu eylem planında yerli hızlı büyüyen orman ağacı türleri kullanılarak 160.000 ha plantasyon yapılması hedeflenmiştir. Uygulamada eylem planının %50 gibi yüksek meyilli marjinal sahalara kadar genişletilmesi esastan ayrılmaya sebep olmuştur. Çalışmalar ülkemizin güney ve batı bölgelerindeki Pinus brutia alanlarına yoğunlaşmıştır. 2014-2028 Stratejik Planına göre 30.000 ha yeni endüstriyel plantasyon tesis edilmesi hedeflenmektedir. Bu çalışmada endüstriyel plantasyon çalışmalarında karşılaşılan sorunlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrial plantations can be defined as afforestations established in order to meet the wood raw material demand of the forest products sector, where improved fast-growing tree species are generally used as a single species in the field, requiring labor-intensive work from establishment to maturity, with short management periods and regular spacing. In these studies, mechanized work-intensive work is the basis under suitable land conditions. The General Directorate of Forestry has created an“Industrial Plantation Action Plan”for the period of 2013-2023 in order to increase the wood supply to the sector. In this action plan, it is aimed to establish 160.000 ha of plantations using local fast-growing forest tree species. In practice, the expansion of the action plan to marginal areas with high slopes such as 50% has caused a departure from the basis. The studies have focused on Pinus brutia areas in the southern and western regions of our country. According to the 2014-2028 Strategic Plan, it is aimed to establish 30.000 ha of new industrial plantations. In this study, the problems encountered in industrial plantation studies have been examined.