Türk kamu yönetiminde kamu görevlilerinin göreve alınması uygulaması ve sorunları
Recruitment practice of civil servants in Turkish public administration and problems
  1. Tez No: 94519
  2. Yazar: ÖMER FARUK COŞKUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAHİT EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Devletler 19. yüzyılla birlikte tarım toplumundan sanayi toplumuna doğru bir gelişim gösterirken devletin de doğal olarak faaliyet alanı genişlemiştir. Devlet eskiden olduğu gibi yalnız güvenlik alanında değil, toplumun her alanında faaliyet gösteren bir örgüt durumuna gelmiştir. İşte bu devasa örgütün en önemli unsuru personeldir. Bu çalışmada kamu örgütlerinin beşeri unsuru olan kamu görevlilerine göreve girerken yani işe alınırken hangi yöntem ve ilkelerin uygulandığı işe alma sistemindeki aksayan ve eksik yönleri ortaya koyarak bu konudaki çözüm önerilerimizi sunuyoruz. Bu çerçevede birinci bölümde konu ile ilgili temel kavramlar olan kamu hizmeti, kamu görevlisi, işe alma ve insangücü planlaması kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde kamu yönetimindeki göreve girme sistemleri çeşitli ayrımlar yapılarak incelenmiştir. Buna göre; hizmete alınacaklar yönünden göreve girme sistemleri, kayırma sistemi ve liyakat sistemi, hizmete almaya yetkili makamlar açısından merkezi sistem ve yerel sistem, hizmete alınacakların seçimine göre göreve girme sistemleri ise sınavla göreve girme, sınavsız ve halk tarafından seçilerek göreve girilmesidir. Ayrıca göreve gireceklerde aranacak nitelik bakımından genel kültür sistemi ve uzmanlık sistemi incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Türk Kamu Yönetiminde uygulanan göreve girme sistemi değerlendirilmiştir. Bu bağlamda Türk Kamu Yönetiminde işe alma makamları bakımından merkezi sistemin kariyermesleklerde karma sistemin, işe alınacaklarda aranacak nitelikler bakımından genel kültür sistemi ve liyakat sisteminin uygulandığını söyleyebiliriz. Kamu örgütlerinin amaçlarına ulaşmadaki etkinliği personelin niteliğine ve yapısına bağlıdır. Personel yönetiminin amacı işlerin etkin ve verimli bir şekilde görülmesidir bu da ancak personelin bilgili, liyakatli olması ile mümkündür. 1961 Anayasası ile birlikte Devlet Personel Başkanlığı kurulmuştur. 1965 yılında Devlet memurları Kanunu ile birlikte modern personel rejimi hedeflenmiştir. DPB ' lığı yeniden yapılandırılmalı siyasi etkilerden uzak özerk bir kurum haline getirilmelidir. Yeni yetkilerle donatılmalı ve mali açıdan güçlendirilmelidir. Devlet Memurları Kanunundada gerekli olan değişiklikler yapılmalıdır. DMK' daki sınıflar alt sınıflara ayrılmalı ve görev tanımları yapılmalıdır. Profesyonel bir yönetici sınıf genel idare hizmetleri sınıfından ayrılarak oluşturulmalıdır. Kısaca; memurluk mesleğine toplumsal saygınlık kazandırılmalı ve daha çekici hale getirilerek nitelikli personelin kamu örgütünde çalışması özendirilmelidir. Bu da personel alımında çağdaş ilkelerin yaşama geçirilmesini zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the beginning of 19. century, the scope of state's activity has broadened out while human being was developing from agricultural community to industrial community. State has become an organization operating not only in the field of defence and security as in the past but also in each field of the community. Hence, the most important element of this huge organization is personnel. İn this study I examined which methods and principles are used in recruitment of civil servants who are human components of public organizations and what the main problems and deficiencies in recruitment system are. Then I submitted my own suggestions concerning the subject. Within this framework, in the first chapter I clarified fundamental concepts regarding the topic such as public service, civil servant, recruitment and human power planning. in the second chapter, recruitment systems in public administration were examined in some categories. According to this classification the first category is people who will be recruited. This is divided into two parts within itself; merit system and spoil system. The second one is about authorities employing civil servants: They are central authority and local authority. The third category is about choise of civil servants, in this category recruitment systems are divided into three parts recruitment by exam recruitment without exam and recruitment by choice. The final category is about the candidate's quality, in this context general culture system, merit system and expertise system are examined.İn the third and the last chapter, recruitment system in Turkish Public Administration is examined, in Turkish Civil Service, generally central system is used in recruitment, in career jobs mixed system is used. According to needed qualifications that the recruits should have, both general culture and merit system are used. Effectiveness of public organizations in realizing their goals is subject to the quality of their personnel. Personnel management aims effective and productive work. This is probable only if personnel are cultured and well qualified. İn the 1961 Constitution, State Personnel Directory was established. Civil Servants Law, which aims a modern personnel regime, passed in 1965. The state Personnel Directory should be reconstructed and to be an autonomouns organization that is away from political effects. This organization should be equipped with new authorities and strengthened financially. The changes that are needed should be made in the Civil Servants Law. The categories that are placed in Civil Servants Law should be parted subcategories and work definitions should be determined. A professional manager category should be constituted separating from general administration category. Briefly; a social prestige should be acquired to civil servant job and by making it more attractive, qualified personnel should be encouraged to work in public organizations. So, this requires that the modern principles should be put into effect in recruitment system. DOKÜMANTASYON MERKEtf