Avrupa yerel yönetimler özerklik şartı ve Türkiye
European charter of local self-goverment and Turkey
  1. Tez No: 94518
  2. Yazar: EROL RÜSTEMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RUŞEN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmada Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartfnın hazırlanmasına yönelik çalışmalar hakkında bilgi verilmiş, Şartın kapsadığı temel ilkeler üzerinde durulmuş, takibeden bölümde de Şart'ın ilkeleri karşısında Türk yerel yönetim mevzuatı incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki yerel yönetimlerle ilgili mevzuatın Avrupa Yerel Yönetimler özerklik Şartı'nda yer alan ilkelerle bağdaşıp bağdaşmadığını genel hatlarıyla ortaya koymaktadır. Özerk yerel yönetimlerin oluşturulması ve bu yönetimlerin güçlendirilmesi açısından Türkiye'nin Şartı onaylaması çok önemli bir gelişme olmuştur. Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ülkemiz Anayasa'sı ve ilgili mevzuata önemli ölçüde aykırılık teşkil etmemektedir. Yerel yönetimlerle ilgili mevzuatta bir kısım aykırılık ve eksiklikler varolduğu kuşkusuzdur. Fakat sorun daha çok yerel yönetimlerle ilgili mevzuatın uygulanması sırasında ortaya çıkmaktadır. Şart'ın birçok ilkesini benimsemiş olmasına rağmen, Türkiye'nin bazı önemli konularda çekinceler koymuş olması, yerel demokrasinin gelişmesi yönünden bir eksikliktir. Ama ülkemiz ve demokrasinin gelişmesi açısından asıl önemli olan, benimsenmiş, anayasa ve kanunlarda yer verilmiş ilkelere uygulamada bağlı kalınmasıdır. 104
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study provides information on the activities related with the preparation of the European Charter of Local Self-Government; focuses upon the fundamental principles covered by the Charter; and subsequently examines Turkish self-government legislation in comparison with the principles of the Charter. The aim of this study is to determine whether the legislation on local self-government in Turkey is coherent with the principles set forth in the European Charter of Local Self-Govemment in general. Approval of the Charter by Turkey has been a very significant development in terms of formation of the local self-governments and strengthening of such governments in Turkey. European Charter of Local Self-Govemment does not constitute a significant inconsistency with the Constitutional Law and the related legislation of our country. There is no doubt that there are certain inconsistencies and inefficiencies related with the local self-government and the related legislation. However, the problem mainly emerges at the phase of application of the legislation on local self-government. Despite the fact that the majority of the principles of the Charter have been adopted, imposition of certain reservations by Turkey constitutes an inefficiency in terms of development of local democracy. However, the most important aspect in terms of development of our country and democracy is strict compliance with the principles stipulated in the Constitution and the laws. 105