Türkiye'de Merkez Bankacılığı ve Merkez Bankası para politikası araçlarının sermaye piyasası üzerine etkileri
Central Banking in Turkey and the effects of the monetary policy of central bank on capital market
  1. Tez No: 94520
  2. Yazar: ŞEFİKA BELENLİ TOMUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
172 oz Günümüzde Merkez Bankaları ülke büyüklüğüne, mali sistem genişliğine, ekonomik koşullara, gelişmişlik düzeyine ve diğer pek çok unsura göre önemli işlevler üstlenmektedir. T.C. Merkez Bankası üstlendiği işlevler ve görevleri itibariyle ülke ekonomisinde yurtiçi ve yurtdışı kuruluşlarca izlenen en önemli kurumlardan biri haline gelmiştir. Geleneksel olarak Merkez Bankalarının üstlendiği işlevler gibi T.C. Merkez Bankası da devlet hazinesinin bankası olmak, banknot çıkarmak, parasal programları uygulamak, para politikası uygulamalarını başarıyla yönetmek, ekonomik istikrarın sağlanmasında temel taş olmak vb. gibi işlevler üstlenmektedir. özellikle bizim ülkemiz gibi mali sistemi sığ olan ülkelerde, mali sistemin genişlemesi, ekonomik istikrarın sağlanması, piyasaların gitmeleri gereken yol konusunda yönlendirilmesi, para piyasası ile sermaye piyasası arasındaki uyumun sağlanması, günlük devalüasyon düzeyinin belirlenmesi gibi pek çok işlev T.C. Merkez Bankası tarafından üstlenilmektedir. Ekonomik anlamda hayati öneme sahip T.C. Merkez Bankasfnın Türkiye'de gösterdiği gelişim ve T.C. Merkez Bankası Para Politikası Araçlarının Sermaye Piyasası üzerindeki etkisini içeren bir çalışmanın gerekliliği düşünülerek bu tez çalışması yapılmıştır. Yapılan bu tez çalışmasında iki amaç vardır. Birincisi; T.C. Merkez Bankası'nın bağımsızlığından, şeffaf olmasına ya da açıkladığı para173 programlarından uyguladığı para politikası araçlarına ve bunların etkinliğine kadar her yaptığı izlenen böyle önemli bir kurumun hangi evrelerden geçerek bugüne geldiğini görebilmektir. İkincisi ise T.C. Merkez Bankası Para Politikası Araçlarının Sermaye Piyasası'nın en önemli kurumlarından biri olan İMKB üzerinde yarattığı etkiyi belirleyebilmektir. T.C. Merkez Bankası Para Politikası Araçlarından sadece bazı dönemlerde Dolar Getiri değişkeninin ve Zorunluk Karşılık Oranı değişkeninin İMKB Getirişi üzerinde anlamlı bir etkisi tespit edilmiştir. API değişkeni ve Disponibilite Oranının ele alınan hiçbir dönemde anlamlı etkisi tespit edilememiştir. Anlamlı etkinin tespit edilmediği dönemler model dışında tutulan ancak İMKB üzerinde etkili olan faktörler de ele alınarak değerlendirilmelidir. Tez çalışmasının birinci bölümünde Osmanlı imparatorluğundan günümüze kadarki Merkez Bankacılığındaki gelişmeler aktarılmıştır. İkinci bölümde 1211 sayılı T.C. Merkez Bankası Kanunu irdelenmiş ve üçüncü bölümde ise T.C. Merkez Bankası bilanço kalemleri ve Para Politikası Araçları açıklanmıştır. Dördüncü ve son bölüm, Para Politikası Araçlarının İMKB üzerindeki etkisinin kurulan bir çoklu regresyon modeli yardımıyla tespit edilmeye çalışıldığı ve analizlerinin yapıldığı bölümdür.
Özet (Çeviri)
174 ABSTRACT Central Banks take on important function according to nation seniority, range of financial system, economical circumstances, prosperity level, and many other elements. Central Bank of Turkish Republic, owing to its functions and duties has become one of the most important institutions, watched by domestic and international market participants. Traditionally, the Central Bank of Turkish Republic undertakes functions such as being the Bank of National treasury, issuing banknotes, carrying out monetary programs, working towards providing of economic stability, etc. like all Central Banks do. Particularly, in countries whose financial system is developing, like our country, many functions such as expanding of financial system, providing of economical stability, diverting markets about the ways they should follow, providing the conformity between money and capital markets, determination of daily exchange rates are taken on by Central Bank of Turkish Republic. Thinking of the necessity of work, which includes the influence of Central Bank of Turkish Republic Mechanism of Monetary Policy on capital markets and progress of Central Bank of Turkish Republic in Turkey, this thesis work has been undertaken. This thesis has two goals. Firstly; to see how such an important institution, Central Bank of Turkish Republic, that is followed from its independence to its transparency or monetary programs it employs, has175 come up to present time. Secondly; to determine the affect that Central Bank of Turkish Republic on Istanbul Stock Exchange, which is one of the most important institutions of capital markets. In this study the affects of the tools used by the central Bank on Istanbul stock Exchange has been examined. Of all the tools, only exchange rate and the have found to affect return on the ISE. Open market operations and discount window rates had no effect on ISE return over the study period. In the first part of this study, development of Central Banking from Ottoman Empire up to present time is presented. In the second part, how of Central Bank of Turkish Republic decree numbered 1211 is examined and in the third part, Central Bank of Turkish Republic Budget items are described. In the last part of the study, the monetary policy tools and their affect on the ISE return are estimated by employing a multi variable regression model.