Dijital eğitimde online sınav uygulamalarının güvenlik ve etkililik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of online exam applications in digital education in terms of security and effectiveness
- Tez No: 945191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP DURANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Online sınav sistemi, öğrencinin dijital platformlar aracılığıyla bilgi ve yetkinliğinin ölçülmesini sağlayan, değerlendirme sürecini daha verimli ve zahmetsiz hale getiren dijital bir ölçme ve değerlendirme platformdur. Bu sistem, geleneksel sınav yöntemlerine kıyasla kullanıcıya, daha esnek ve erişilebilir bir değerlendirme süreci sunar. Eğitim kurumlarında geleneksel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen sınavların yönetilmesi zor ve zahmetli bir süreçtir. Sınavların hazırlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi aşamasında hem iş gücü kaybı hem de zaman kayıpları genel olarak yaşanmaktadır. Ayrıca, gerçekleştirilecek olan sınavların kağıtlara basılması süreci kurumlarda kâğıt israfına yol açmaktadır. Sınav güvenliğinin sağlanması da önemli ölçüde iş gücü gerektirmekte ve bu yöntemler, güvenlik ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalmaktadır. Özellikle büyük öğrenci gruplarının katılacağı sınavların yönetilmesi, sınav güvenliğinin sağlanması, akademisyen için verimlilik açısından zorluk yaratmaktadır. Bunun yanı sıra sınavların fiziksel ortamda gerçekleştirilmesi, erişim sorunlarına da yol açmaktadır. Geliştirilen online sınav sistemlerinin bu gibi zorluklara çözüm sunması, eğitimde dijitalleşmenin önemli bir parçası haline gelmiştir. Sınav süreçlerinde yaşanan bu olumsuz durumların ortadan kaldırılması amacıyla online ölçme ve değerlendirme sağlayan bir sistem geliştirilmiştir. Geliştirilen sınav sistemi, admin, akademisyen ve öğrenci rolleri üzerinden üç farklı rol ile erişim desteği sağlayacak şekilde yapılandırılmıştır. Sisteme kullanıcı giriş işlemleri, kurumun mevcut veri tabanı veya LDAP protokolü aracılığıyla kimlik doğrulaması yapılarak gerçekleştirilmektedir. Sistemde, akademisyen ve öğrenciye ait ders programları Öğrenci Bilgi Sistemi (OİS) entegrasyonu ile otomatik olarak sisteme aktarılmaktadır. Akademisyen rolüne sahip kullanıcı sisteme giriş yaparak OİS üzerinden kendi ders programını görüntüleyecek ve ilgili ders üzerinden sınav oluşturma sürecini başlatabilecektir. Sınav hazırlama aşamasında, çoktan seçmeli sınav soruları oluşturulurken her bir soruya ait zorluk seviyesi (kolay, orta, zor) belirlenecek ve bu sorular sistemde kayıt altına alınarak kategorize edilmiş soru bankaları oluşturulacaktır. Ayrıca her bir soruya ait doğru yanıtlarda belirlenerek cevap anahtarı da oluşturulmaktadır. Akademisyen ilgili derse ait soru bankalarını kategoriler halinde düzenleyerek bu kategorilerin zorluk seviyelerini sistem üzerinden belirlenmektedir. Sınav taslağı oluşturma aşamasında, akademisyenler ilgili soru bankasını seçerek sınavda yer alacak soruların zorluk düzeyini belirleyecektir. Bu işlem sistem üzerinden kontrol mekanizması kullanılarak sınavda yer alacak soruların zorluk seviyesi, toplu soru sayısı ve her bir soruya ait olacak puan değeri belirlenecektir. Puanlama sistemi 100 puan üzerinden değerlendirilecek olup standardize bir değerlendirme ölçeği kullanılacaktır. Bu yapı sayesinde güvenilir, sistematik ve ölçme değerlendirme ilkelerine uygun sınav süreci amaçlanmıştır. Sınav güvenliğini artırmak amacıyla, gerçek zamanlı gözetim sistemi kullanılmıştır. Sınav süresi boyunca, gözetmen dilerse, katılımcıyı anlık olarak izleyebilmektedir. Aynı zamanda sistem, kayıtlı gözetim ile katılımcının fotoğraf görüntüsünü kaydetmektedir. Ayrıca sistemde klavye izleme ve tarayıcı izleme denetim yöntemleri kullanılmaktadır. Sınav süresi boyunca kullanıcının log kayıtları da kayıt altına alınmakta ve veri tabanında depolanmaktadır. Böylece sınav süresi boyunca kopya çekme ve usulsüzlüklerin önüne geçilmesi mümkün hale getirilmiştir. Dijital sınav sistemi, sınav süreçlerini daha hızlı, güvenilir ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak tanıyarak sınavın her aşamasında zaman tasarrufu sağlamakta ve insan tarafından yapılacak olan hataları en aza indirgemektedir. Akademisyen ve öğrencilere daha esnek bir sınav deneyimi sunarak ölçme ve değerlendirme süreçlerini daha sistematik hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
The online examination system is a digital platform for assessment and measurement that enables the evaluation of students' proficiency and knowledge using digital tools, streamlining and expediting the evaluation process. Comparing this system to more conventional exam methods, the user can access a more accessible and flexible evaluation process. Organizing exams in educational institutions using conventional methods is a challenging and time-consuming task. In the stages of exam preparation, administration, and evaluation, time and effort are lost. Additionally, the exam printing process generates paper waste in educational institutions. Additionally, ensuring exam security takes a lot of work, and these approaches fall short of security requirements. In particular, organizing exams that will be taken by large numbers of students and making sure they are secure cause problems for academics in terms of productivity. The physical administration of exams also brings on access issues. Online exam systems have emerged as a key component of education's digital transformation. To address these issues with exam procedures, a system that offers online measurement and evaluation has been created. Three distinct roles, administrator, academician, and student, are supported by the established exam system. Users log in to the system by authenticating via the LDAP protocol or the institution's current database. With the integration of the Student Information System (OİS), academician and student course programs are automatically transferred to the system. With the integration of the Student Information System (OİS), the course schedules of academicians and students are automatically transferred to the system. The academician role user will access the system, view their course schedule through OİS, and begin creating the exam for the course in question. When creating multiple-choice exam questions during the exam preparation phase, the difficulty level of each question will be identified (easy, medium, or hard). These questions will then be entered into the system, and question banks will be created that are categorized. Furthermore, the answer key has been made, and the correct answers for every question have been identified. By choosing the appropriate question bank, academics will assess the exam's difficulty level during the drafting stage. The system's control mechanism, the exam's level of difficulty, the total number of questions, and the point value of each question will all be used to determine this process. A standardized evaluation scale will be employed, and the scoring system will be assessed on a point basis of 100. A trustworthy, methodical, and measurement-evaluation-compliant exam procedure is the goal of this structure. Exam security was improved by implementing a real-time surveillance system. The invigilator has the option to immediately observe the participant throughout the test if they so choose. The system simultaneously captures a photo of the participant along with the surveillance footage. Furthermore, the system employs browser and keyboard monitoring control methods. Additionally, user log records are captured and kept in the database during the exam. Preventing cheating and irregularities during the exam has thus been made possible. Every exam step can be completed faster, more reliably, and more efficiently thanks to the digital exam system, which also reduces human error and saves time. Because it gives students and academics a more flexible exam experience, it has made the measurement and evaluation processes more systematic.