Sakarya tarım işletmesi topraklarının detaylı erozyon etüdü
Detailed erosion survey of the soils of Sakarya state farm
- Tez No: 9452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA R. ÇANGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ii ÖZET YÜKSEK LÎSANS TEZÎ SAKARYA TARIM İŞLETMESİ TOPRAKLARININ DETAYLI EROZYON ETÜDÜ Günay ERPUL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman:- Doç. Dr. Mustafa R.ÇANGA 1990, sayfa: 51 Jüri: Doç. Dr. Must af a R.ÇANGA Prof. Dr. Özcan TANJU Prof. Dr. Koray SÖNMEZ Sakarya Tarım işletmesi topraklarının çeşitli özelliklerinden yararlanılarak her bir toprak serisinin erozyon duyarlılığı faktörleri bulunmuş, işletme eğim haritası çıkartılmış ve kesme dayanıklılığı testleri ile arazideki kayma riski belirlenmiştir. Sonuç olarak, arazideki erozyonun yerini, tipini ve erozyonla ilgili diğer görünümleri gösteren erozyon haritası ile eğim ve toprak derinliğine göre gerekli koruma önlemlerini içeren arazi kullanım haritası hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Erozyon duyarlılığı, kesme dayanıklılığı, eğim ve erozyon haritası »erozyon etüdü.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis DETAILED EROSION SURVEY OF THE SOILS OF SAKARYA STATE FARM Günay ERPUL Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Mustafa R.ÇANGA 1990, Page: 51 Jury: Assoc.Prof.Dr. Mustafa R.ÇANGA Prof. Dr. Ozcan TANJU Prof. Dr. Koray SÖNMEZ Attempts were made, using different soil properties to determine erodibility of each soil series of Sakarya State Farm and the risk of slumping with the measurements of shear strength in the area and to obtain slope map. The erosion map which includes the regions and types of erosion, and the features related to erosion and the land use map which suggests the necessary conservation measures according to the slope and soil depth were prepared. KEY WORDS: Erosion susceptibility, shear strength, the slope and erosion map, erosion survey.