Pediatrik kardiyoloji kateter laboratuvarında alınan konjenital kalp hastalığı olan çocuklarda uygulanan anestezi yaklaşımının retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of anesthesia management in children with congenital heart disease undergoing procedures in the pediatric cardiology catheterization laboratory. hacettepe university, thesis in anesthesiology and reanimation
  1. Tez No: 945218
  2. Yazar: KEREM DALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HEVES KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Konjenital Kalp Hastalığı olan çocuklarda anestezi yönetimi, kalp kusurlarının çeşitliliğine göre farklılık göstermektedir. Bizim bu çalışmadaki amacımız Hacettepe Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji Kateter Laboratuvarlarında işleme alınan Pediatrik kardiyak kateterizasyon sırasında kullanılan anestezi yöntemlerinin hastanede/yoğun bakımda yatış süresine olan etkilerini ve komplikasyon türlerine olan etkilerini değerlendirmektir. Bu kapsamda kliniğimizin Pediatrik Kardiyoloji Kateter Laboratuvarlarında 2023-2024 yılları arasında genel anestezi veya yüzeyel/derin sedasyon yöntemi kullanılarak işleme alınan, 18 yaş altında olan ve ASA I,II,III olarak değerlendirilen KKH olan 311 hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların ortanca yaşları 7 (0,003-18); ortanca kiloları 22 kg; ve %54,3'ü erkekti. Çalışmaya alınan 311 hastadan 157'sine (%50,7) genel anesteziyle; 154'üne (%49,5) sedasyon altında işlem yapılmıştı. Hastaların ortanca anestezi süresi 60 (10-270) dakika bulundu. İşlem sonrası hastanede yatış süresi ortancası ise 1(0-20) gün olarak saptandı. Cerrahi hikayesi olan hastaların operasyon süresi ortancası 50 dk; olmayanlarınki ise 60 dk bulunmuştur. Cerrahi işlem hikayesi olan hastaların kateter odasında alınma sayısı ortancası 2 iken; olmayanların ortancası 1 olarak saptanmıştır. Girişimsel ve tanısal işlemlerin komplikasyonlar oluşturma riskleri farkı istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur(p=0,010). İkili analizlerde girişimsel işlemlerde aritmi ve bronkospazm komplikasyonları daha fazla görülürken; tanısal işlemlerde hipotansiyon ve entübe YBU'a çıkma komplikasyonu daha sık görülmüştür. Genel anestezi/sedasyon ile komplikasyonlar arasındaki ilişki incelendiğinde aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğunu görülmüştür (p=0,006). Genel anestezi grubunda bronkospazm, entübasyon sonrası yoğun bakıma çıkış ve desatürasyon gibi komplikasyonlar sedasyon grubuna göre daha sık gözlenmiştir. Öte yandan, sedasyon grubunda hipotansiyon komplikasyonu genel anesteziye göre daha yüksek oranda ortaya çıkmıştır. Komplikasyon görülmeyen hasta oranı ise sedasyon grubunda daha yüksektir (%90,9 ve %79,5). Sonuç olarak Genel anestezi, bazı respiratuvar ve kardiyak komplikasyonlarla daha sık ilişkilendirilirken; sedasyon, daha düşük komplikasyon oranları ve daha kısa yoğun bakım ihtiyacı ile ilişkilendirilmiştir. Bu bulgular, hasta özellikleri ve işlem türüne göre anestezi yönteminin dikkatli bir şekilde seçilmesinin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Anesthesia management in children with congenital heart disease varies depending on the type of cardiac defect. The aim of this study is to evaluate the effects of anesthesia methods used during pediatric cardiac catheterization procedures performed in the Pediatric Cardiology Catheterization Laboratories of Hacettepe Hospital on hospital/intensive care unit length of stay and on types of complications.Within this scope, the data of 311 patients under the age of 18 with CHD (ASA physical status I, II, III) who underwent procedures with either general anesthesia or superficial/deep sedation between 2023 and 2024 in our clinic's Pediatric Cardiology Catheterization Laboratories were retrospectively analyzed. The median age of the patients was 7 years (0.003–18), the median weight was 22 kg, and 54.3% of them were male. Among the 311 patients included in the study, 157 (50.7%) underwent the procedure under general anesthesia and 154 (49.5%) under sedation. The median anesthesia duration was found to be 60 minutes (range: 10–270). The median length of hospital stay after the procedure was 1 day (range: 0–20). The median procedure duration for patients with a surgical history was 50 minutes, while it was 60 minutes for those without. The median number of catheterization procedures in the cath lab was 2 for patients with a surgical history and 1 for those without.The difference in complication risk between interventional and diagnostic procedures was found to be statistically significant (p = 0.010). In pairwise analyses, arrhythmia and bronchospasm were more frequently observed in interventional procedures, whereas hypotension and transfer to the ICU with intubation were more common in diagnostic procedures. The relationship between complications and general anesthesia/sedation was found to be statistically significant (p = 0.006). Bronchospasm, desaturation, and ICU admission after intubation were more frequently observed in the general anesthesia group compared to the sedation group. On the other hand, the incidence of hypotension was higher in the sedation group compared to general anesthesia. The proportion of patients without complications was higher in the sedation group (90.9% vs. 79.5%). In conclusion, general anesthesia was more frequently associated with certain respiratory and cardiac complications, while sedation was associated with lower complication rates and a reduced need for intensive care. These findings highlight the importance of carefully selecting the anesthesia method based on patient characteristics and the type of procedure.