Yahudilikte; Hristiyankıkta ve İslamiyette kutsal kitap anlayışı
The understanding pf holy book in Judaism, Christianity and İslam
- Tez No: 94522
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma“Yahudilikte, Hıristiyanlıkta ve İslamiyette Kutsal Kitap Anlayışı”nı deskriptif ve karşılaştırmalı olarak ele almaktadır. Tez; Giriş, Dört Bölüm ve Sonuç'tan oluşmaktadır. Tezin giriş kısmında; çalışmanın metodundan bahsedilmiş ve“kitap”,“kutsallık”ve“kutsal kitap”kavranılan açıklanmıştır. Buna ilaveten bu kısımda diğer dinlerin kutsal kitaplarına temas edilmiştir. Birinci bölümde; Yahudilikte kutsal kitap anlayışı ele alınmış ve bu çerçevede Yahudi kutsal kitabının vahyi, derlenmesi, yazılması ve muhtevası incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde kutsal kitabın Yahudilerin hayatındaki yeri, önemi, anlaşılması, yorumlanması ve farklı Yahudi ekollerinin kutsal kitaba bakışı irdelenmiştir. İkinci bölümde; Hıristiyanlıkta kutsal kitap anlayışı ele alınmış ve bu bağlamda Hıristiyan Kutsal Kitabı 'nm vahyi, toplanması, yazılması, muhtevası ve Hıristiyanların kutsal kitaba genel olarak bakışı konu edilmiştir. Bu bölümde ayrıca kutsal kitabın Hıristiyanların dini hayatındaki yeri, anlaşılması, yorumlanması ve Hıristiyan mezheplerinin kutsal kitap anlayışı incelenmiştir. Üçüncü bölümde; İslamiyette kutsal kitap anlayışı konu edilmiş ve bu doğrultuda kutsal kitabın nazil olması, toplanması ve yazılması incelenmiştir. Burada aynca kutsal kitabın anlaşılması ve yorumlanması ile İslam mezheplerinin bu konudaki görüşlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde; Kur'an'ın Yahudi ve Hıristiyan kutsal kitaplarına bakışı ortaya konulmuştur. Tezin Sonuç kısmında ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research investigates descriptively and comparatively the understanding of Holy Book in Judaism, Christianity and Islam. This study consists of Introduction, Four Chapters and Conclusion. The Introduction gives some information about the methodology of the study and it explains the concepts of“book”,“holiness”and“holy book”. In addition to this it deals with the holy books of other religions than Judaism, Christianity and Islam. The First Chapter studies the understanding of holy book in Judaism. And it investigates the inspiration of the Old Testament, its collection, its writing and its content. Furthermore this chapter examines the place of the Old Testament in the life of Jews, its importance and its interpretation. It besides expounds the views of various Jewish sects regarding the Old Testament. The Second Chapter researchs the understanding of holy book in Christianity. In this context it deals with the inspiration of the New Testament, its collection, its writing, its content and the views of Christians to the Bible. This chapter also investigates the place of the New Testament in religious life of Christians, its reception, its interpretation and the understanding of holy book in various Christian sects. The Third Chapter examines the understanding of holy book in Islam. In this context it studies the descent of the Quran, its collection and its writing. Furthermore this chapter explains the perceiving of the Quran in Islam. In addition to this, it deals with the views of various Islamic sects about the matter in general. The Fourth Chapter exposes the Quranic view of Jewish and Christian holy books. The Conclusion appreciates the consequences of this study.