Hıristiyanlık ve islamiyet'te vahiy anlayışı
Understanding of revelation in Christianity and İslam
- Tez No: 625284
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİKMET EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Dinin en önemli kavramlarından olan vahiy, insanların ve toplumların hayatını, kutsal kitap, peygamberlik, melek anlayışlarının şekillenmesini temelden etkilemektedir. Nitekim insanların hayatı ve evreni anlamlandırması vahiy anlayışıyla doğru orantılı olmuştur. Bununla birlikte vahiy her dinde farklı anlamlarla ifade edilse bile Tanrı'nın insanla iletişim kurması, dünyaya ve ahirete ait prensipler koyması bakımında dinlerin ortak bir fenomenidir. Dünya tarihinin kadim iki dini olan Hıristiyanlık ve İslamiyet vahiy anlayışı konusunda ayrışmaktadır. Bu ayrışmanın sebebi ise İsa-Mesih'tir. Hıristiyanlık gerçek vahyin İsa-Mesih'te gerçekleştiğine inanmaktadır. Yani Tanrı İsa'da bedenleşerek yeryüzüne inmiş ve günaha düşen insanlığı kurtarmak için müdahale etmiştir. Bu sebeple kendi vahiy anlayışlarını diğer dinlerdeki vahiyden üstün görmektedirler. Kısaca vahiy onlara göre İsa'nın bizatihi hayatında ve öğretilerinde“görünür”olmuştur. İslamiyet'te ise vahiy, Cebrail tarafından peygambere Allah'ın buyruklarının iletilmesi olarak kabul edilir. Yani İslam'a göre vahiy sadece“bildirim”niteliği taşımaktadır. Buna ne peygamberin ne de başka bir varlığın müdahale etmesi söz konusu değildir. Hıristiyanlık ile İslamiyetin vahiy konusundaki temel ayrışma buradan kaynaklanmaktadır. Hıristiyanlıkta görünür olan vahiy İslam'da bildirim niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Revelation, one of the most important concepts of religion, fundamentally affects the lives of people and societies, the shaping of holy books, prophecy and angelic conceptions. Indeed, people's meaning of life and the universe was directly proportional to the understanding of revelation. Nevertheless, even if revelation is expressed in different meanings in every religion, it is a common phenomenon of religions in terms of God's communication with people and the principles of the world and the hereafter. Christianity and Islam, two ancient religions of world history, differ in their understanding of revelation. The reason for this separation is Jesus-Christ. Christianity believes that true revelation takes place in Jesus-Christ. In other words, God embodied in Jesus and landed on earth and intervened to save the fallen humanity. For this reason, they see their understanding of revelation superior to the revelation in other religions. Briefly, the revelation has been“visible”in Jesus' life and teachings for them. In Islam, revelation is accepted by Gabriel to convey the commands of Allah to the prophet. In other words, according to Islam, revelation is only a“notification”. Neither the prophet nor any other entity interfered with this. The main divergence between Christianity and Islam in the revelation stems from this. The revelation visible in Christianity is a declaration in Islam.