Bütünleştirici nöromüsküler antrenmanın genç badmintoncularda seçili fiziksel, fizyolojik parametrelere ve badminton becerisi üzerine etkisi
The effect of integrating neuromuscular training on selected physiological parameters and badminton skill in young badminton players
  1. Tez No: 945232
  2. Yazar: OSMAN TURNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜÇHAN İRİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç badmintoncularda bütünleştirici nöromüsküler antrenmanın seçili fiziksel ve fizyolojik performans parametreleri ile badminton becerisi üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmaya 9–11 yaş grubundan toplam 44 sporcu (16 kız, 28 erkek) katılmıştır. Sporcular rastgele yöntemle çalışma (n=22) ve kontrol (n=22) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışma grubu haftada 3 seans ve 8 hafta süresince genel ısınmanın ardından bütünleştirici nöromüsküler antrenman programını uygulamıştır. Kontrol grubu ise aynı süre zarfında rutin antrenmanlarını sürdürmüştür. Her iki grup sporcu da antrenman programının geri kalan süresinde aynı antrenman uygulamasına tabi tutulmuştur. Sporcuların fiziksel ve fizyolojik performansı; el kavrama, bacak ve sırt kuvveti, 30 saniye şınav ve mekik, 10–30 metre sürat, yatay ve dikey sıçrama, 20 metre mekik koşusu, badmintona özgü çeviklik, esneklik, dinamik denge, seçkili reaksiyon zamanı ve el–göz koordinasyonu testleriyle değerlendirilmiştir. Badminton becerisi ise backhand ve forehand servis testleriyle ölçülmüştür. Verilerin analizi; normallik, homojenlik ve küresellik varsayımlarının kontrolü yapılarak gerçekleştirilmiştir. Gruplar arasındaki başlangıç farklılıklarını tespit etmek için Bağımsız Örneklemler t–Testi uygulanmış, grup içi değişiklikler ise Bağımlı Örneklemler t–Testi ile analiz edilmiştir. 2 farklı antrenman uygulamasının zaman içindeki etkilerini kıyaslamak amacıyla Tekrarlayan Ölçümler Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Sonuçlar, ölçülen değişkenlerin hiçbirinde gruplar arasında başlangıçta anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir (p>0.05). Sekiz haftalık antrenman sürecinin ardından ise her iki grubun da performanslarını geliştirdiği görülmüştür. Bu gelişim kontrol grubu sporcularında daha sınırlı düzeyde gerçekleşmiş olup, sağ el ve sol el kavrama kuvveti, bacak kuvveti, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, dört köşe çeviklik, 20 metre mekik koşusu, 10–30 metre sürat, dinamik denge, el–göz koordinasyonu, seçkili reaksiyon zamanı ve servis becerisi değişkenlerinde anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of integrative neuromuscular training on selected physical and physiological performance parameters, as well as badminton skills, in young badminton players. A total of 44 athletes (16 females, 28 males) aged between 9 and 11 years participated in the study. The athletes were divided into two groups randomly: the experimental group (n=22) and the control group (n=22). The study group performed an integrative neuromuscular training program for 8 weeks, with 3 sessions per week, following a general warm–up. The control group, on the other hand, continued their routine training during the same period. Both groups of athletes followed the same training regimen for the remainder of the training program. The athletes' physical and physiological performance was evaluated using hand grip strength, leg and back strength, 30–second push–ups and sit–ups, 10–30 m sprint, horizontal and vertical jumps, 20 m shuttle run, badminton–specific agility, flexibility, dynamic balance, selected reaction time and hand–eye coordination. Badminton skill was measured using backhand and forehand service tests. The analysis of the data was conducted by checking the assumptions of normality, homogeneity, and sphericity. An Independent Samples t–Test was used to determine initial differences between groups, while a Paired Samples t–Test was performed to examine within–group changes. Repeated Measures Analysis of Variance (ANOVA) was used to compare the effects of two different training approaches over time. Results showed no significant differences between the groups at baseline in any of the measured variables (p>0.05). After the eight–week training period, it was observed that both groups of athletes improved their performance. This improvement was more limited in the control group athletes; however, significant enhancements were observed in right and left hand grip strength, leg strength, standing long jump, vertical jump, four–corner agility, 20–meter shuttle run, 10–30 meter sprint, dynamic balance, hand–eye coordination, selective reaction time, and service skill variables (p0.05).