A holistic framework for the governance of water resources to promote the circular water economy in the porsuk watershed within the context of the water-energy-food-ecosystem nexus
Porsuk havzası'nda su kaynakları yönetişimi için döngüsel su ekonomisinin teşvikine yönelik su-enerji-gıda-ekosistem bağı kapsamında bütüncül bir çerçeve
  1. Tez No: 945243
  2. Yazar: ECE DEMİR
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. EMRE ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Su kaynakları sosyo-ekonomik kalkınma ve ekosistem sürdürülebilirliği açısından vazgeçilmez öneme sahip olmakla birlikte, kentleşme, nüfus artışı, sosyo-ekonomik dönüşümler, artan enerji talebi ve iklim değişikliği gibi faktörlerin etkisiyle giderek artan baskılar altında kalmakta ve bu baskılar su kaynaklarının mevcudiyetini ve kalitesini tehdit etmektedir. Bu sorunlar, sıklıkla ayrışık ve izole olarak nitelendirilen ve kaynak sistemleri içindeki karmaşık etkileşimleri yeterince dikkate almayan kaynak yönetişimi stratejileri nedeniyle daha da artmaktadır. Bu sorunlar özellikle su, gıda ve enerji kaynaklarının güvenliğinin sağlanmasında önemli zorluklarla karşı karşıya olan Türkiye'de aciliyet arz etmektedir. Su-Enerji-Gıda-Ekosistem (SEGE) bağı, bu kritik kaynaklar arasındaki karşılıklı ilişkileri inceleyerek bu zorlukların çözümüne yönelik kapsamlı bir çerçeve sunarak kaynak baskısını azaltmayı ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Günümüzde giderek yaygınlaşan döngüsel ekonomi kavramı da SEGE bağı bileşenleri üzerindeki baskıları hafifletmek için olanaklar sunmaktadır. Bu çalışma, SEGE bağı bileşenleri arasında entegre yönetişim ve iş birliği yoluyla döngüsel ekonomi uygulamalarını teşvik ederek Porsuk Havzası'nda kaynak verimliliğini artırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın ilk aşaması Porsuk Havzası'nda tarım, sanayi ve evsel su kullanımlarını kapsayan sektörel bir sistem analizi ile su değer zinciri analizi, paydaş analizi ve sosyal ağ analizini içeren bir sosyal sistem analizini içermektedir. İkinci aşamada, sistem analizi bulguları Elinor Ostrom'un Kurumsal Analiz ve Kalkınma çerçevesine entegre edilmiştir. Karar vericileri destekleyen bu entegre yaklaşım, işbirliğini artırma, yerel bilgiye dayalı yönetişim süreçlerini geliştirme, paydaşların farkındalığını artırma, yasal mekanizmaları güçlendirme ve suyun ekonomik ve ekolojik değerini ön plana çıkarma yönünde eyleme dönüştürülebilir içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Water resources are indispensable for socio-economic development and ecosystem sustainability, yet they face escalating pressures from urbanization, population growth, socio-economic transformations, increasing energy demands, and climate change, all of which threaten their availability and quality. This challenge is further intensified by resource governance strategies that are frequently characterized as fragmented and isolated, failing to adequately account for the intricate interconnections within resource systems. These issues are especially pressing in Türkiye, which faces significant challenges in securing water, food, and energy resources. The Water-Energy-Food-Ecosystem (WEFE) nexus offers a comprehensive framework to address these challenges by exploring the interdependencies among these critical sectors, aiming to mitigate resource strain and foster sustainable development. The emerging concept of circular economy further provides a promising pathway to alleviate pressures on the WEFE nexus components. This study aims to enhance resource efficiency in the Porsuk Watershed by promoting circular economy practices through integrated governance and collaboration across WEFE nexus components. The first phase of this study involves a sectoral system analysis covering agriculture, industry, and domestic sectors, along with a social system analysis that includes water value chain analysis, stakeholder analysis, and social network analysis in the Porsuk Watershed. In the second phase, the system analysis findings are integrated into Elinor Ostrom's Institutional Analysis and Development framework. This integrated approach supports decision-makers by providing actionable insights for fostering collaboration, integrating local knowledge into governance processes, raising stakeholder awareness, strengthening regulatory mechanisms, and recognizing the economic and ecological value of water.