Uşak ili Banaz ilçesinin köylerinde halk hekimliği
Folk medicine in the villages of Banaz district of Uşak province
- Tez No: 945270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAGIP ATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Halk Sağlığı, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Public Health, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 589
Özet
Araştırmamızın konusu“Uşak İli Banaz İlçesinin Köylerinde Halk Hekimliği”dir. Çalışma alanımız Uşak ili Banaz ilçesine bağlı olan kırk altı köyden oluşmaktadır. Bu köyler; Ahat, Alaba, Ayrancı, Ayvacık, Bağkonak, Bahadır, Balcıdamı, Baltalı, Banaz Köyü, Burhaniye, Büyükoturak, Corum, Çamsu, Çiftlik, Çöğürlü, Derbent, Dümenler, Düzkışla, Düzlüce, Gedikler, Güllüçam, Gürlek, Halaçlar, Hasan, Hatıplar, Kaplangı, Karacahisar, Karaköse, Kavacık, Kayılı, Kızılcaören, Kızılhisar, Kuşdemir, Küçükler, Küçükoturak, Muratlı, Ovacık, Öksüz, Paşacık, Reşadiye, Susuz, Şaban, Ulupınar, Yazıtepe, Yenice ve Yeşilyurt'tur. Çalışma esnasında gözlem ve görüşme tekniklerinden faydalanılmıştır. Derleme anında veri toplamak ve kaydetmek için ses kayıt cihazı ve telefon kamerası kullanılmıştır. Bu çalışma; Giriş, üç bölüm, Sonuç, Kaynak Kişi Dizini, Bibliyografya ve Ekler'den meydana gelmektedir. Giriş kısmı,“Araştırmanın Konusu, Alanı ve Amacı”,“Araştırmanın Yöntemi”,“Coğrafi Yapı ve Tarihçe”ve“Temel Kavramlar”başlıklarından oluşmaktadır. Tezin birinci bölümü;“Banaz Ocaklarının Yapısal Özellikleri”adını taşımaktadır. Bu başlık altında ocak olma yolları, ocaklarda yaş dağılımı, ocaklarda kadın-erkek dağılımı, ocaklarda eğitim durumu, ocaklarda meslek grupları, ocaklarda tedavi ve ocağa başvuran hastalar gibi konulara değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü“Banaz Ocaklarında Tedavi Edilen Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri”başlığından oluşmaktadır. Bu bölümde ağız yarası ocağı, aydaş ocağı, bezeme ocağı, çakma ocağı, çıban ocağı, çıkık ocağı, dalak kesme ocağı, gelincik ocağı, göbek çekme ocağı, göz sıyırma/tükürme ocağı, hıkıra kesme ocağı, karın çekme/sarma/ovma ocağı, kırık ocağı, korkan kişilerin gittiği ocak, kulak silkme/çırpma ocağı, kurdeşen ocağı, nazar ocağı, parpı/parpılama ocağı, peltek/geçkonuşan/konuşamayan çocukların götürüldüğü ocak, püskürme/püskürtme ocağı, sarılık ocağı, siğil ocağı, temire ocağı, tutma ocağı ve yakma ocağı gibi hususlara yer verilmiştir.“Banaz'ın Köylerinde Hastalıklar ve Geleneksel Tedavi Yöntemleri”başlıklı üçüncü bölümde ise adak adama/kurban kesme, ağız yarası, ağrılar, altına kaçıran çocuklara uygulanan tedaviler, arı sokması, ayak mantarı, böbrek taşı, burkulma/bertik, çıban, çıkık, çocuklardaki göbek fıtığı, çocukların kokmaması ve vücudundaki lekeleri engellemek için uygulanan tedaviler, çocuğu olmayanlara/yaşamayanlara uygulanan tedaviler, çocuklardaki solucan/kurt için uygulanan tedaviler, durmayan/çok bağıran çocukların sakinleşmesi için uygulanan tedaviler, durmayan/şer/yaramaz çocukların uslanması için uygulanan tedaviler, egzama, felç, iç kanama, iltihaplanma, ishal, kanser, kaşıntı/uyuzluk, katlama, kemik erimesi, kızamık, kızılca, kolesterol, korku, köpek tutması (kuduz), köstek kesme, kurdeşen, mayasıl/basur, migren, morluk/şişlik, nasır, nazar, öksürük/nefes darlığı/astım, peltek/geç konuşan çocuklara uygulanan tedaviler, pişik, romatizma, sarılık, sedef, sıtma, siğil, şeker, tansiyon, temire, topuk/el çatlağı, tümör, varis, vücuda çeşitli cisimler battığında onu çıkarmak için uygulanan tedaviler, yanık ve yaralanmalar gibi hastalık ve tedaviler ele alınmıştır. Çalışmanın sonunda Sonuç, Kaynak Kişi Dizini, Bibliyografya ve Ekler (Uşak İli Banaz İlçesi Köylerinin Nüfus Bilgileri, Banaz İlçe Merkezine Uzaklıklarına Göre Köyler, Yerel Sözlük, Derleme Soruları, Uşak İli Banaz İlçesi Köylerinin Haritası, Fotoğraflar) yer almaktadır. urulacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of our research is“Folk Medicine in the Villages of Banaz District, Uşak Province.”The study area consists of forty-six villages in Banaz District, Uşak Province. These villages are: Ahat, Alaba, Ayrancı, Ayvacık, Bağkonak, Bahadır, Balcıdamı, Baltalı, Banaz Village, Burhaniye, Büyükoturak, Corum, Çamsu, Çiftlik, Çöğürlü, Derbent, Dümenler, Düzkışla, Düzlüce, Gedikler, Güllüçam, Gürlek, Halaçlar, Hasan, Hatıplar, Kaplangı, Karacahisar, Karaköse, Kavacık, Kayılı, Kızılcaören, Kızılhisar, Kuşdemir, Küçükler, Küçükoturak, Muratlı, Ovacık, Öksüz, Paşacık, Reşadiye, Susuz, Şaban, Ulupınar, Yazıtepe, Yenice and Yeşilyurt. During the study observation and interview techniques were used. A voice recorder and phone camera were used to collect and document data during the compilation process. This study consists of an Introduction, three main chapters, a Conclusion, an Index of Source Persons, a Bibliography and Appendices. The introduction section includes the following headings:“The Subject, Area, and Purpose of the Research,”“Research Methodology,”“Geographical Structure and History”and“Basic Concepts.”The first section of the thesis is titled“Structural Characteristics of Banaz Hearths.”Under this title, topics such as the ways of becoming an hearth, age distribution in hearths, distribution of women and men in hearths, educational status in hearths, occupational groups in hearths, treatment in hearths and patients applying to hearths are discussed. The second section of the study consists of the title“Diseases Treated in Banaz Hearths and Treatment Methods.”This section includes topics such as mouth sore hearth, aydaş hearth, bezeme hearth, çakma hearth, boil hearth, dislocation hearth, spleen cutting hearth, poppy hearth, belly pulling hearth, eye scraping/spitting hearth, hiccup cutting hearth, belly pulling/wrapping/rubbing hearth, fracture hearth, hearth where people who are afraid go, ear shaking/flapping hearth, hives hearth, evil eye hearth, parpı/parpılama hearth, hearth lisping/late talking/non-speaking children are taken, eruption/spraying hearth, jaundice hearth, wart hearth, dermatitis hearth, holding hearth and burning hearth. The third chapter titled“Diseases and Traditional Treatment Methods in the Villages of Banaz”discusses treatments for ailments such as offering sacrifices/rituals, mouth ulcers, pain, treatments for children who wet the bed, bee sting, athlete's foot, kidney stone, sprain, boil, dislocation, umbilical hernia in children, treatments for children with foul odors or skin blemishes, treatments for childless individuals, treatments for intestinal worm in children, treatments for overly noisy children, treatments for unruly children, eczema, paralysis, internal bleeding, inflammation, diarrhea, cancer, itching/scabies, katlama, bone erosion, measles, scarlet fever, cholesterol, fear, rabies, cutting shackles, urticaria, hemorrhoids, migraine, bruise/swelling, calluses, evil eye, cough/difficulty breathing/asthma, stammering/slow-speaking children, diaper rash, rheumatism, jaundice, psoriasis, malaria, wart, diabetes, hypertension, dermatitis, cracked heel/hand, tumor, varicose, removing foreign objects from the body, burn and wounds. The conclusion of the study is followed by the Index of Source Persons, Bibliography and Appendices (Population Information of the Villages of Banaz District, Distance of the Villages to Banaz District Center, Local Dictionary, Data Collection Questions, Map of the Villages of Banaz District and Photographs). ktır.