İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi TY 10447 numaralı şiir mecmuası (1b-40b): İnceleme-metin- MESTAP'a göre tasnif
Istanbul University Rare Books Library ooetry Collection numbered TY 10447 (1b-40b): Analysis text-classification according to MESTAP
  1. Tez No: 945283
  2. Yazar: ARİF KAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi Türkçe Yazmalar 10447 numaralı şiir mecmuasının (1b-40b) transkribe edilerek incelenmesi ve MESTAP'a göre tasnif edilmesinden meydana gelmektedir. Çalışmamıza konu olan şiir mecmuasında 15-17. yüzyıllarda yaşamış şairlerin çeşitli nazım şekilleri ile yazmış olduğu şiirler bulunmaktadır. Çalışmamız giriş bölümü hariç üç ana bölümden meydana gelmektedir. Tezimizin birinci bölümünde mecmuanın genel tanıtımı ( nazım şekilleri, şairler, aruz kalıpları vb.) yapıldı. İkinci bölüm“Metin”kısmına ayrıldı. Bu kısımda mecmuanın transkripsiyonlu metni verilerek mecmuada şiiri bulunan şairlerden divanı günümüze erişenlerin mecmuadaki şiirleri ile divanlarındaki şiirleri mukayese edildi. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) yer verildi.
Özet (Çeviri)
This study consists of the transcription and examination of the poetry journal numbered 10447 (1b-40b) of the Istanbul University Rare Works Library and its classification according to MESTAP. The poetry journal that is the subject of our study consists of poems written in various verse forms by poets who lived in the 15th-17th centuries. Our study consists of three main sections, excluding the introduction section. In the first section of our thesis, a general introduction of the journal (verse forms, poets, aruz patterns, etc.) was made. The second section was devoted to the“Text”section. In this section, the transcribed text of the journal was given and the poets whose poems were in the journal were compared with those whose divans have survived to the present day. The third section of our study included the Systematic Classification of Journals Project (MESTAP).