Lisfranc ekleminin morfometrik değerlendirilmesi: Üç boyutlu bilgisayarlı tomografi çalışması
Morphometric evaluation of the lisfranc joint: A three-dimensional computed tomography study
  1. Tez No: 945284
  2. Yazar: CEMRE SAVAŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDUL VELİ İSMAİLOĞLU, PROF. DR. ALP BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, üç boyutlu (3B) modelleme yöntemiyle Lisfranc ekleminin medial ve orta kolonlarını oluşturan kemik yapılarının morfolojik özelliklerini tanımlamak ve bu özelliklerin Lisfranc eklem yaralanmalarına yatkınlık oluşturup oluşturmadığını değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmada, Lisfranc eklem yaralanması tanısı almış 23 hasta ile orta ayakta travma öyküsü bulunmayan 25 sağlıklı bireye ait toplam 48 adet bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüsü analiz edilmiştir. Ossa metatarsi I-III (M1-M3) ve ossa cuneiformia (C1-C3) yapılarının 3B modelleri oluşturularak; kemik uzunluğu, eklem yüzey alanı, hacim, M1-M2 ve M2-M3 derinlik farkı ve“dorsal step-off”(M2'nin C2'ye göre dorsal subluksasyonu) parametreleri ölçülmüştür. Gruplar arasında yapılan karşılaştırmalarda kemik morfolojisi açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to characterize the bony morphology of the medial and central columns of the Lisfranc joint using three-dimensional (3D) modeling and assess its potential role in predisposing individuals to Lisfranc injuries. We analyzed 48 CT scans from 23 patients with Lisfranc joint injuries and 25 healthy controls without midfoot trauma. 3D models of the first three metatarsals (M1-M3) and cuneiforms (C1-C3) were reconstructed to measure bone length, articular surface area, volume, M1-M2/M2-M3 depth differences, and dorsal step-off (M2 subluxation relative to C2). Group comparisons revealed no significant differences in bony morphometrics (p> 0.05).