Gebelik sürecinde bilişsel işlev durumu ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examination of cognitive function status and affecting factors during pregnancy
- Tez No: 945340
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Başlık: Gebelik sürecinde bilişsel işlev durumu ve etkileyen faktörlerin incelenmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı; gebelik sürecinde kadınların bilişsel işlev durumları ve bilişsel işlev durumlarını etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Yöntem: Kesitsel türdeki çalışma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde Şubat-Ekim 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran 343 gebe oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Sayı Menzili Testi ve Stroop Test kullanıldı. Çalışmadan elde edilen verilerin analizinde R-4.4.1 programı kullanılmış olup; demografik veriler için sayı-yüzde, ortalama-standart sapma; verilerin dağılımına göre Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve Dunn Testleri; kategorik değişkenler için Ki-kare Testi, Spearman's rho katsayısı ve Regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Gebelerin yaş ortalaması 27,42 ± 4,45; %88,3'ü lise ve üzeri eğitim düzeyinde, %87,2'sinin eş desteği, %82,5'inin aile desteği aldığı, %72,3'ünün doğuma ilişkin kaygı ve %52,2'sinin uyku sorunu yaşadığı belirlenmiştir. Gebelerin sosyodemografik özelliklerine göre basit dikkat durumu normal olarak; bellek, karmaşık dikkat ve konsantrasyon durumu zayıf olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Title: Examination of cognitive function status and affecting factors during pregnancy Aim: The aim of this study is to examine the cognitive function status of women during pregnancy and the factors affecting these functions. Method: This cross-sectional study was conducted at Eskişehir Osmangazi University Health, Practice and Research Hospital between February and October 2024. The study sample consisted of 343 pregnant women who applied to the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic of the hospital. Data were collected using the Personal Information Form, Digit Span Test, and Stroop Test. The data were analyzed using the R-4.4.1 software. Descriptive statistics such as frequency, percentage, mean, and standard deviation were used, along with Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, and Dunn tests for non-parametric comparisons. Chi-square test was applied for categorical variables, and Spearman's rho coefficient and regression analysis were used to examine associations. Results: The mean age of the participants was 27.42 ± 4.45 years. Of the participants, 88.3% had completed high school or higher education, 87.2% received spousal support, 82.5% reported receiving family support, 72.3% experienced childbirth-related anxiety, and 52.2% had sleep problems. Simple attention levels were found to be within normal range, while memory, complex attention, and concentration functions were found to be impaired.