Diz ve ayak bölgesindeki aksesuar ve sesamoid kemiklerin radyolojik olarak incelenmesi
Radiological examination of accessories and sesamoid bones in knee and foot
  1. Tez No: 743319
  2. Yazar: EBRU ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Aksesuar ve sesamoid kemikler kırıkları taklit ederlerek yanlış tanılara neden olabilirler, semptomlara yol açarak, altta yatan patolojiye katkıda bulunabilir veya şiddetlendirebilirler. Literatürde diz eklemi çevresindeki ve ayak-ayak bileği çevresindeki aksesuar ve sesamoid oluşumlara yönelik varyasyonların prevalansını bildiren sınırlı sayıda çalışma vardı. Bu nedenle çalışmamızda diz ve ayak-ayak bileği bölgesinde bulunan sesamoid ve aksesuar kemiklerin varlığının; yaş, cinsiyet ve bulundukları anatomik lokalizasyonlara göre görülme sıklığını radyografiler ile retrospektif olarak incelenmesini ve karşılaştırılmasını amaçladık. Çalışmaya bilateral anteroposterior ve lateral diz radyografisi çekilen yaşları 18 yaş ve üzeri olan 1150 kişi (330 erkek ve 820 kadın)'ye ait toplam 2300 diz ile unilateral veya bilateral anteroposterior, lateral ve oblik ayak ve ayak bileği radyografisi çekilen 18 yaş üzeri 339 kişi (176 erkek, 163 kadın)'ye ait 345 ayak grafisi dahil edilmiştir. Radyografiler retrospektif olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accessory and sesamoid bones may mimic fractures, causing misdiagnosis, contributing to or exacerbating the underlying pathology by causing symptoms. There were limited studies in the literature reporting the prevalance of variations in accessory and sesamoid formations around the knee joint and around the foot and ankle. Therefore, in our study, the presence of sesamoid and accessory bones in the knee and foot-ankle region, we aimed to retrospectively examine and compare the prevalance with radiographs according to age, gender and anatomical localizations. In the study, a total of 2300 knees belonging to 1150 people (330 males and 820 females) aged 18 years and older who had bilateral anteroposterior and lateral knee radiographs, and 339 individuals over the age of 18 who had unilateral or bilateral anteroposterior, lateral and oblique foot and ankle radiographs (345 foot radiographs of 176 men, 163 women) were included. Radiographs were evaluated retrospectively.