GATA-3 ve SOX-10 ekspresyonunun epiteliyal köpek meme tümörlerinin moleküler alt tipi, histopatolojik tanı ve dereceleri ile ilişkisi
The relations between GATA-3 and SOX-10 expressions, molecular subtypes, histopatological diagnosis and grades of epithelial canine mammary tumors
- Tez No: 945347
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Patoloji, Molecular Medicine, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, köpek meme tümörlerinde GATA-3 ve SOX-10 ekspresyonlarının immunohistokimyasal olarak değerlendirilmesi ve bu ekspresyonların tümörlerin histopatolojik tipi, tümör derecesi, moleküler alt tipi ve sağkalım süresi ile ilişkilerinin araştırılması amaçlandı. Retrospektif planlanan çalışma kapsamında toplam 100 köpek meme tümörüne ait parafin bloklardan elde edilen doku kesitleri immünohistokimyasal analiz için hazırlandı. GATA-3 ve SOX10 proteinlerinin ekspresyonunu belirlemek amacıyla indirekt immunoperoksidaz yöntemi uygulandı. Ayrıca tümörlerin moleküler alt tiplerinin belirlenmesi amacıyla östrojen reseptörü, progesteron reseptörü, Her-2 ve p63 antikorları kullanıldı. Kesitler deparafinizasyon ve rehidrasyon işlemlerinin ardından antijen geri kazanımına tabi tutuldu. Daha sonra primer antikorlar ile inkübasyon gerçekleştirildi. Sekonder antikorların uygulanması ve kromojenik geliştirme işlemlerinden sonra preparatlar hematoksilen ile karşıt boyama yapıldı ve ışık mikroskobu altında değerlendirildi. Histopatolojik değerlendirme sonucunda en sık görülen tümör tipleri tubuler karsinom (%27), kompleks karsinom (%19) ve tubulopapiller karsinom (%12) olmuştur. Tümör derecelerine göre dağılımda olguların %46'sı Grade 2, %45'i Grade 3 olarak değerlendirilmiştir. Moleküler alt tip dağılımında Normal-Benzeri %27 ile en sık gözlenen alt tiptir. GATA-3 ekspresyonu olguların %66'sında pozitif bulunmuş, özellikle Luminal B alt tipinde yüksek düzeyde ekspresyon (3+) gözlenmiştir. GATA-3 ekspresyonu ile tümör tipi (p=0.026) ve moleküler alt tip (p=0.001) arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. SOX-10 ekspresyonu %85 oranında pozitif bulunmuş, özellikle bazal-benzeri tümörlerde belirgin pozitiflik göstermiştir. Sağkalım süreleri ile GATA-3 ve SOX-10 ekspresyonları arasında anlamlı fark bulunmamış olsa da, Luminal A alt tip ve GATA-3 pozitifliği ile uzun sağkalım arasında pozitif eğilim saptanmıştır. Sonuç olarak, GATA-3 ve SOX-10 belirteçlerinin köpek meme tümörlerinde moleküler sınıflamayı destekleyen ve prognostik potansiyeli olan değerli biyobelirteçler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the immunohistochemical expression of GATA-3 and SOX-10 in canine mammary tumors was evaluated, and their relationships with tumor histopathological subtype, tumor grade, molecular subtype, and survival time were investigated. In this retrospectively designed study, paraffin-embedded tissue sections from 100 canine mammary tumor samples were prepared for immunohistochemical analysis. The indirect immunoperoxidase method was applied to detect the expression of GATA-3 and SOX-10 proteins. In addition, estrogen receptor, progesterone receptor, Her-2, and p63 antibodies were used to determine the molecular subtype of each tumor. Sections were deparaffinized, rehydrated, and subjected to antigen retrieval prior to incubation with primary antibodies. Following the application of secondary antibodies and chromogen development, the slides were counterstained with hematoxylin and evaluated under a light microscope. Histopathological examination revealed that the most common tumor types were tubular carcinoma (27%), complex carcinoma (19%), and tubulopapillary carcinoma (12%). According to tumor grade distribution, 46% of cases were classified as Grade 2 and 45% as Grade 3. Among molecular subtypes, Normal-Like was the most prevalent (27%). GATA-3 expression was positive in 66% of cases and was particularly strong (3+) in the Luminal B subtype. A statistically significant relationship was found between GATA-3 expression and both tumor type (p=0.026) and molecular subtype (p=0.001). SOX-10 expression was detected in 85% of cases, with higher positivity in basal-like tumors. Although no statistically significant association was observed between survival time and GATA-3 or SOX-10 expression, longer survival was more frequently observed in cases with Luminal A subtype and GATA-3 positivity. In conclusion, GATA-3 and SOX-10 are valuable biomarkers with potential prognostic significance and contribute to the molecular classification of canine mammary tumors.