Annelerin emzirme sonlandırma deneyimlerinin transteoritik modele göre incelenmesi ve emzirmeyi sonlandırmaya hazır oluşluk ölçeğinin geliştirilmesi
Investigation of mothers' experiences of breastfeeding cessation using the transtheoretical model and development of the breastfeeding cessation readiness scale
  1. Tez No: 945348
  2. Yazar: FİGEN KAZANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DEMİREL BOZKURT, PROF. DR. FEYZA KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; kadınların emzirmeyi sonlandırma sürecine yönelik deneyimlerinin incelenmesi ve emzirme sonlandırma sürecine yönelik Türkçe ve özgün“Emzirme Sonlandırmaya Hazır Oluşluk Ölçeği”nin geliştirilmesidir. Araştırma, iki aşamada nitel ve metodolojik tipte gerçekleştirilmiştir. Birinci Aşama Yöntem: Birinci aşama fenomolojik tipte olup, 05 Nisan-05 Temmuz 2024 tarihleri arasında, kartopu yöntemi ile ulaşılan 25 emzirme deneyimi olan anne ile görüşülmüştür. Nitel aşama verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılarak bireysel derinlemesine görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Her anne ile ortalama 35,38 dk (min: 28,43 dk, maks: 44,10 dk) süren derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Veri analizi MAXQDA 2024 programında gerçekleştirilmiştir. Birinci Aşama Bulgular: Araştırmanın birinci aşamasında yedi ana tema; 1.Emzirme Sonlandırmaya İlişkin Düşünceler, 2.Emzirmeyi Sonlandırma Sürecinde Hissedilenler, 3.Emzirmeyi Sonlandırma Kararının Alınma Nedenleri, 4.Emzirmeyi Sonlandırma Sürecindeki Uygulamalar, 5.Emzirmeyi Sonlandırma Sürecinde Yaşanan Kolaylıklar, 6.Emzirmeyi Sonlandırma Sürecinde Yaşanan Zorluklar, 7.Emzirmeyi Sonlandırmanın Anne Hayatına Etkileri ortaya çıkmıştır. İkinci Aşama Yöntem: İkinci aşama metadolojik tipte olup, 20 Temmuz- 20 Aralık 2024 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Sosyal Pediatri Bilim Dalı, Sağlıklı Çocuk Polikliniğine gelen 650 emziren anne ile yürütülmüştür. Veri toplamada“Birey Tanıtım Formu”ve 54 maddelik“Emzirme Sonlandırmaya Hazır Oluşluk”taslak ölçek kullanılmıştır. Dört hafta ara ile 35 emziren anneye tekrar ölçek uygulanmış, test tekrar test ile kararlılık analizi gerçekleştirilmiştir. İkinci Aşama Bulgular: Ölçek son hali 26 madde ve 3 faktörden oluşmaktadır. Ölçek maddelerinin madde-toplam test korelasyon değerleri 0,589 ile 0,878 arasında değişmektedir. Ölçeğin Cronbach alfa değeri 0,958 olup Cronbach alfa katsayıları 0,90 ile 0,93 arasında değişmektedir. Açıklayıcı faktör analizi Kaiser-Meyer-Olkin katsayısının 0,795 ve Barlett testi sonucunun χ² (325) = 13813,159 (p = 0,000) olduğunu ortaya koymuştur. Alt boyutlardaki faktör yükleri 0,519 ile 0,856 arasında değişmektedir. Üç faktör toplamda varyansın %66,825'ini açıklamaktadır. Doğrulayıcı faktör analizinde ölçek uyum iyiliği indeksleri; RMSEA 0,045, χ2 =524.45 (p=0,000), GFI .90, NFI .92, NNFI .95, CFI .97, IFI .93, RFI .95, RMR .052, AGFI .89 değerleri kabul edilebilir uyum düzeyindedir. ROC analizi ile emzirmeyi sonlandırmaya hazır oluşluk ölçeğinin kesme noktası 89.0 olarak belirlenmiştir. Ölçekten alınabilecek minimum puan 26, maksimum puan 130'dur. Ölçekten 89.0 puan ve üzeri alan anneler, emzirmeyi bırakmaya hazır olarak değerlendirilebilir. Puan ortalaması arttıkça hazır oluşluk artmaktadır. Sonuç: Araştırmanın ikinci aşamasında geliştirilen“Emzirmeyi Sonlandırmaya Hazır Oluşluk Ölçeği”nin emziren annelerin emzirmeyi sonlandırmaya hazır oluşluk düzeyini belirlemek amacıyla kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research is to investigate women's experiences regarding the process of breastfeeding cessation and to develop an original and Turkish“Breastfeeding Cessation Readiness Scale”for the process of breastfeeding cessation. First Stage Method: The research was conducted in two stages of a qualitative and a methodological type. The first stage was phenomenological, and 25 mothers were interviewed using the snowball sampling method between April 05 and July 05, 2024. Data from the qualitative stage were collected using the“Introductory Information Form”and“Semi-Structured Interview Form”through individual in-depth interviews. In-depth interviews lasting an average of 35.38 min (min: 28.43 min, max: 44.10 min) were conducted with each mother. Data analysis was carried out using the MAXQDA 2024 program. First Stage Results: In the first stage of the research, seven main themes were identified: 1. Thoughts about breastfeeding cessation, 2. Feelings during the cessation process, 3. Reasons for the decision to breastfeeding cessation, 4. Practices during the cessation Process, 5. Conveniences experienced in the cessation process, 6. Difficulties experienced during the cessation process, 7. Effects of breastfeeding cessation on the mother's life. Second Stage Method: The second stage is methodological and was conducted among 650 breastfeeding mothers who came to the Healthy Child Polyclinic, Department of Social Pediatrics, Department of Child Health and Diseases, Ege University Faculty of Medicine Hospital between 20 July and 20 December 2024. The“Individual Introduction Form”and the 54-item draft“Readiness to Breastfeeding Cessation”scale were used for data collection. The scale was re-administered to 35 breastfeeding mothers at four-week intervals, and a test-retest stability analysis was performed. Second Stage Results: The final version of the scale consists of 26 items and 3 factors. The item-total test correlation values of the scale items vary between 0.589 and 0.878. The Cronbach alpha value of the scale is 0.958, and the Cronbach alpha coefficients vary between 0.90 and 0.93. Exploratory factor analysis revealed that the Kaiser-Meyer-Olkin coefficient was 0.795, and the Barlett test result was χ² (325) = 13813.159 (p = 0.000). The factor loadings in the sub-dimensions ranged from 0.519 to 0.856. The three factors together explained 66.825% of the variance. In the confirmatory factor analysis, the scale fit indices were: RMSEA 0.045, χ2 =524.45 (p=0.000), GFI .90, NFI .92, NNFI .95, CFI .97, IFI .93, RFI .95, RMR .052, AGFI .89 values are at an acceptable level of fit. The cut-off point of“the breastfeeding cessation readiness scale”was determined by ROC analysis to be 89.0. The minimum score that can be obtained from the scale is 26, and the maximum score is 130. Mothers who score 89.0 and above on the scale can be considered ready to breastfeeding cessation. As the mean score increases, readiness increases. Conclusion: It was found that the“Readiness to Breastfeeding Cessation Scale”developed in the second phase of the study is a valid and reliable measurement tool that can be used to determine the level of readiness of breastfeeding mothers for breastfeeding cessation.