Avrupa Parlamentosu'nun gelişimi ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerindeki rolü
The Development of the European Parliament and its role in the relationships of Turkey-The European Union
- Tez No: 94536
- Danışmanlar: PROF.DR. TUĞRUL ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Avrupa Birliği'nin demokratik denetim organı olan Avrupa Parlamentosu, 1952 yılından günümüze kadar Birliğin gelişimine paralel bir ilerleme kaydetmiştir. Danışma kurumu olma niteliğini aşarak, Birlik karar alma mekanizması ve dolayısıyla Topluluk hukukunun yaratılmasında önemli bir unsur haline gelmiştir. AB ile 40 yıla yakın bir süredir ortaklık ilişkisi içinde bulunan ve bu ilişkinin bir gün tam üyelikle sonuçlanmasını hedefleyen ülkemiz açısından da Avrupa Parlamentosu' nun tutumu önem taşımaktadır. Özellikle 1980 yılından itibaren Türkiye'deki bazı iç politik gelişmeleri yakından izlemeye alan Parlamento, Türkiye- AB ilişkilerinin seyrinde etkin bir unsur olarak ortaya çıkmıştır. Avrupa Parlamentosu, Türkiye aleyhine sözde insan haklan ihlalleri, demokratikleşme ve Yunanistan'ın girişimleri sonucu Türk- Yunan ilişkileri, Kıbrıs sorunu hakkında almış olduğu kararlarla ortaklık ilişkisinin işleyişini zaman zaman durma noktasına getirmiş, Türkiye'ye yapılacak mali yardımları veto etmiştir. Avrupa Parlamentosu'nun sözkonusu tutumu, Birlik kurumlarının Türkiye'ye yönelik yaklaşımlarını da etkilemektedir. Nitekim, Türkiye AB ile gümrük birliğini gerçekleştirmiş olmasına, siyasi ve ekonomik olarak önemli gelişmeler katetmesine karşın, AB tarafından izlenen genişleme stratejisine dahil edilmemiştir. Yukarıdaki açıklamalar kapsamında, Avrupa Parlamentosu'nun gelecekte Türkiye'ye karşı izleyeceği politikanın AB-Türkiye ilişkileri üzerindeki etkisinin devam etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The European Parliament - democratic auditing entity of the European Union (EU) - has followed a parallel development in accordance with the EU since 1952. By time, it has added decision making process and enacting community law functions to its being consultative institution of the Union. Today, the Parliament has become one of the most important element in the creation of the Community Law. Based upon the relationship for almost 40 years and will of our country to be a full member of the EU, the Parliament's attitude towards Turkey has become significant in this sense. Spefically, the close observation to inner political development from 1980' s onwards in Turkey has made the Parliament decisive factor affecting Turkey-EU relations. Within the period in which the close observation has taken place, the Parliament has brought to end Turkey-EU relations from time to time by issuing decisions as to so- called human rights abuses, democratization period, Turkey-Greece relations and Cyprus issue agitated by Greece administration. Depending upon above mentioned problems, the Parliament vetoed all the financial aids deserved by Turkey in each time. The mentioned behaviour of the Parliament has negatively affected manner of other organs of the EU as well. Consequently, Turkey has signed customs union agreement and performed political and economical developments though, it has not been engaged in the expansion of the EU. In the final analysis, by taking the hitherto relations between Turkey and the Parliament into consideration, it is anticipated that Turkey-EU relations are going to be affected by the Parliament.