Eğitsel oyunlarla desteklenmiş 8 haftalık egzersiz programının otizmli çocukların motor beceri düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of an 8-week exercise program supported by educational games on the motor skill levels of children with autism
  1. Tez No: 945369
  2. Yazar: SÜMEYYE ÖZDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMANUR ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Otizmli çocuklarda motor becerilerde yaşanan gecikmeler; denge, koordinasyon ve günlük yaşam aktivitelerinde güçlüklerle kendini göstermiştir. Bu durum, çocukların fiziksel bağımsızlıklarını ve yaşam kalitelerini olumsuz etkileyebilir. Araştırmalar, erken dönemde uygulanan yapılandırılmış fiziksel aktivitelerin bu becerilerin gelişimine katkı sağladığını göstermiştir (Berigel 2015; Draudvilienė vd., 2024). Özellikle eğitsel oyun temelli egzersizler, hem motivasyonu artırmakta hem de hareket becerilerinin gelişimini desteklemektedir. Bu çalışmanın amacı, eğitsel oyunlarla desteklenen 8 haftalık egzersiz programının, otizmli çocukların motor beceri düzeylerine etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmaya 5-7 yaş aralığında, otizm tanısı almış 10 çocuk gönüllü olarak katılmış ve rastgele deney (n=5) ve kontrol (n=5) grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Deney grubuna haftada 3 gün, günde 60 dakika süren eğitsel oyun destekli egzersiz programı uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Motor becerileri değerlendirmek için uygulama öncesi ve sonrası Eurofit test bataryası ile Çocuklar İçin Hareket Değerlendirme Bataryası (ÇİHDB) kullanılmıştır. Egzersiz sonrası iki haftalık bir sürede müdahale yapılmamış ve kalıcılık testi alınmıştır. Ayrıca ebeveynlerden alınan yapılandırılmış görüşme formlarıyla nitel veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Delays in motor skills in children with autism; It manifested itself with difficulties in balance, coordination and activities of daily living. This can negatively affect children's physical independence and quality of life. Research has shown that structured physical activities practiced early on contribute to the development of these skills (Berigel 2015; Draudvilienė et al., 2024). In particular, educational game-based exercises both increase motivation and support the development of movement skills. The aim of this study is to examine the effect of an 8-week exercise program supported by educational games on the motor skill levels of children with autism. Method: 10 children between the ages of 5-7 who were diagnosed with autism voluntarily participated in the study and were divided into two groups as random experiment (n=5) and control (n=5) groups. While an educational game-supported exercise program lasting 60 minutes a day, 3 days a week, was applied to the experimental group, no intervention was made to the control group. Eurofit test battery and Children's Movement Assessment Battery (MABC) were used before and after the application to evaluate motor skills. No intervention was made for a two-week period after the exercise and a permanence test was taken. In addition, qualitative data were collected through structured interview forms obtained from parents.