Kraniyotomi yapılan hastalarda enfeksiyon kontrol önlem paketinin uyum ve cerrahi alan enfeksiyonu hızına etkisi
Effect of infection control precaution package on compliance and surgical site infection rate in patients undergoing craniotomy
- Tez No: 945388
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, kraniyotomi yapılan hastalarda bakım paketi uygulamasının uyum ve cerrahi alan enfeksiyonu (CAE) hızına etkisinin incelenmesi amacıyla randomize kontrollü, müdahale araştırması olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde kraniyotomi yapılan hastalar, örneklemini ise dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 102 hasta (müdahale grubu= 51, kontrol grubu= 51) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Cerrahi Alan Enfeksiyonları Önlem Paketi Formu, Ameliyat Sonrası Enfeksiyon Takip Formu kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubundaki hastalara, ameliyat öncesi, sırası ve sonrası olmak üzere 3 bölümden oluşan Cerrahi Alan Enfeksiyonları Önlem Paketi uygulanmıştır. Kontrol grubunda ilgili kliniğin rutin bakımına devam edilmiştir. Ameliyat sonrası her iki hasta grubu 30 gün boyunca CAE açısından takip edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız gruplarda t testi, Ki-Kare testleri kullanılmıştır. Çalışmada müdahale ve kontrol grubu arasında enfeksiyon varlığı karşılaştırıldığında; önlem paketi uygulanan hastalarda daha az CAE geliştiği tespit edilmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled intervention study to investigate the effect of the application of the care package on compliance and surgical site infection (SSI) rate in patients undergoing craniotomy . The universe of the study consisted of patients who underwent craniotomy at Çukurova University Balcalı Hospital Health Application and Research Center and the sample consisted of 102 patients (intervention group= 51, control group=51) who met the inclusion criteria and volunteered to participate in the study. The Surgical Site Infections Prevention Package consisting of 3 parts as pre-, during and postoperative was applied to the patients in the intervention group. Routine care of the relevant clinic continued in the control group. Both patient groups were followed up for SSI for 30 days after the surgery. The data of the study were collected using the Patient Identification Information Form, Surgical Site Infections Prevention Package Form, and Postoperative Infection Follow-up Form prepared by the researcher according to literature. In addition to descriptive statistics, t test and Chi- Square test were used in the evaluation of the data. When the presence of infection was compared between the intervention and control groups in the study; less SSI was observed in patients who applied the precaution package (p>0.05).