Three essays on green monetary policy
Yeşil para politikası üzerine üç makale
  1. Tez No: 945387
  2. Yazar: AYŞE DAMLA TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez, yeşil para politikası üzerine üç makaleden oluşmaktadır. İlk makale, yeşil para politikasının kapsamı ve uygulanabilirliği hakkında detaylı bir inceleme sunmaktadır. Merkez bankalarının sürdürülebilirlik unsurunu para politikasına entegre etmek için kullanabilecekleri araçları ve stratejileri araştırmaktadır. Ayrıca, bu araçların etkinliğini ve zorluklarını değerlendirmektedir. Makale, çeşitli merkez bankalarının yeşil para politikası uygulama örneklerini incelemekte ve hem ortak hem de özgün uygulamaları ortaya koymaktadır. Özellikle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın iklim değişikliği ve yeşil geçiş sürecinin ekonomik ve finansal risklerini azaltmadaki rolüne odaklanmaktadır. Makale, etkili bir yeşil para politikası tasarlamak için bazı politika önerileri sunmaktadır. İkinci makale, 1995-2021 dönemi ve 58 ülke için, iki aşamalı sistem GMM yöntemini kullanarak para politikasının çevresel bozulma üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Ayrıca, kişi başı gayri safi yurtiçi hasıla, dışa açıklık, yenilenebilir enerji tüketimi, toplam enerji tüketimi ve finansal gelişmişlik değişkenlerinin de etkilerini incelemektedir. Makale, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için karşılaştırmalı bir analiz sunmaktadır. Analiz sonuçları genişletici para politikasının, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, çevresel bozulmayı artırdığını, gelişmiş ekonomilerde ise anlamlı bir ilişki gözlemlenmediğini ortaya koymaktadır. Son makale, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada yeşil tahvillerin etkinliğini incelemektedir. 2014-2023 dönemi ve 63 ülkeye ait panel veri ile iki aşamalı sistem GMM yöntemini uygulayarak yeşil tahvil ihraçlarının yenilenebilir enerji üretimi üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Ayrıca, kişi başı gayrisafi yurtiçi hasıla, dışa açıklık, doğrudan yabancı yatırımlar, yolsuzluk algısı ve kişi başı enerji tüketiminin etkileri de incelenmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için karşılaştırmalı bir analiz yürütülmektedir. Bulgular, yeşil tahvil ihraçlarının hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde yenilenebilir enerji üretimi üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis comprises three essays on green monetary policy. The first essay provides a comprehensive examination of the scope and applicability of green monetary policy. It explores the instruments and strategies that central banks can employ in order to integrate sustainability concerns to monetary policy. Furthermore, it evaluates effectiveness and challenges of these tools. The essay examines the examples of green monetary practices by several central banks and highlights both common and unique implementations. It specifically focuses on the role of the Central Bank of the Republic of Türkiye on reducing economic and financial risks of climate change and green transition process in Türkiye. The essay proposes some policy recommendations to design an effective green monetary policy. The second essay explores the impact of monetary policy on environmental degradation using the two-step system GMM method for 58 countries from 1995 to 2021. It also investigates the effects of variables such as gross domestic product per capita, trade openness, renewable energy consumption, overall energy consumption, and financial development. The essay presents a comparative analysis for advanced and emerging economies. The analysis reveals that expansionary monetary policy increases environmental degradation, particularly in emerging economies, whereas no significant relationship is observed in advanced economies. The final essay examines the effectiveness of green bonds in achieving sustainability goals. It investigates the impact of green bond issuances on renewable energy generation by applying the two-step system GMM method with the panel data from 63 countries over 2014-2023 period. Additionally, the impacts of gross domestic product per capita, trade openness, foreign direct investments, corruption perception, and energy consumption per capita are explored. A comparative analysis is also conducted for advanced and emerging economies. The findings demonstrate that green bond issuances have a positive impact on renewable energy generation in both advanced and emerging economies.