Sinir iletim hızını etkileyecek bir hastalığı ya da bozukluğu olmayan erişkinlerde alt ve üst ekstremite sinir iletim referans değerinin belirlenmesi
Determination of reference values for upper and lower extremity nerve conduction in adults without any disease or disorder affecting nerve conduction velocity
  1. Tez No: 945400
  2. Yazar: MUHAMMED KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MÜMTAZ MAZICIOĞLU, DOÇ. DR. AYŞE ÇAĞLAR SARILAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
SİNİR İLETİM HIZINI ETKİLEYECEK BİR HASTALIĞI YA DA BOZUKLUĞU OLMAYAN ERİŞKİNLERDE ALT VE ÜST EKSTREMİTE SİNİR İLETİM REFERANS DEĞERİNİN BELİRLENMESİ ÖZET Amaç: Bu çalışma, sinir iletimini etkileyebilecek herhangi bir hastalığı veya bozukluğu bulunmayan erişkin bireylerde, alt ve üst ekstremitelere ait sinir iletim parametrelerinin yaş ve cinsiyet bazlı referans değerlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, elektrofizyolojik ölçümler kullanılarak sinir iletim hızları, latans süreleri ve amplitüd değerleri analiz edilmiştir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif bir çalışma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi EMG laboratuvarında gerçekleştirildi. Çalışmaya Ocak 2018 ile Aralık 2024 tarihleri arasında herhangi bir nedenle alt ve/veya üst ekstremite EMG yapılmış olup sonuçları normal gelen, dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerini karşılayan 2273 kişi alındı. Veriler IBM SPSS 22 istatistik paket programı kullanılarak girildi ve istatistiksel analiz yapıldı. P değerlerinin
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF REFERENCE VALUES FOR UPPER AND LOWER EXTREMITY NERVE CONDUCTION IN ADULTS WITHOUT ANY DISEASE OR DISORDER AFFECTING NERVE CONDUCTION VELOCITY ABSTRACT Objective: This study aims to determine age- and gender-based reference values of nerve conduction parameters of the upper and lower extremities in adults without any disease or disorder that may affect nerve conduction. Accordingly, nerve conduction velocities, latencies and amplitudes were analyzed using electrophysiological measurements. Materials and methods: A retrospective study was conducted in the EMG laboratory of Erciyes University Faculty of Medicine. Between January 2018 and December 2024, 2273 individuals who underwent lower and/or upper extremity EMG for any reason, had normal results, and met the inclusion and exclusion criteria were included in the study. Data were entered using IBM SPSS 22 statistical package program and statistical analysis was performed. P values