Avrupa Birliği'nin genişleme perspektifi ve gündem 2000 çerçevesinde AB-Slovenya ilişkileri ve Türkiye boyutu
EU-Slovenia relations within the framework of agenda 2000 and the European Union's enlargement perspective and the Turkish dimension
- Tez No: 94541
- Danışmanlar: PROF.DR. HALUK GÜNUĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Karaloğlu, Birsen; Avrupa Birliği' nin Genişleme Perspektifi ve Gündem 2000 Çerçevesinde AB-Slovenva İlişkileri ve Türkiye Boyutu. Yüksek Lisans Ted, Danışman : Prof. Dr. Haluk Günuğur, XI-231 s. ÖZET“Avrupa Birliği'nin Genişleme Perspektifi ve Gündem 2000 Çerçevesinde ABSlovenya İlişkileri ve Türkiye Boyutu”başlıklı bu yüksek lisans tezi kapsamında 7 Şubat 1992 tarihinde Maastricht' de imzalanan Avrupa Birliği Antlaşması ile birlikte başlayan ve kısacası 21. yüzyılın Avrupa Birliği'ni oluşturma çabalan olarak tanımlanabilecek uzun ve karmaşık bir süreç içinde bazı temel tarihlere ve bazı temel kriterlere biraz daha yakından bakılarak, yarınların Avrupa'sının yeniden yapılanma çabaları anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda AB'nin genişleme perspektifi, Kopenhag ve Madrid Zirveleri 'nden başlayarak ele alınmış, 29 Mart 1996'da başlayan Hükümetlerarası Konferans 'in gündeminde de genişlemenin yeralmış olması nedeniyle, Konferans sürecinde konuya nasıl yaklaşıldığı incelenmiş, ayrıca Haziran 1997 Amsterdam Zirvesi kararları, Komisyon'un hazırladığı ve Temmuz 1997'de tartışmaya sunulan Gündem 2000 Belgesi de gözden geçirilmiştir. Bu çalışmanın ikinci bölümünde ise Avrupa'nın en genç, en küçük ve en dinamik ülkelerinden biri olan Slovenya, gerek tarihsel gelişimi, gerekse ekonomik büyüklükleriyle tanıtılmaya çalışılırken, Slovenya ile Avrupa Birliği'nin hızla gelişen ilişkileri değerlendirilmiştir. AB'nin tam üyelik müzakerelerini başlatacağını ilan ettiği ilk halka içinde yeralan Balkanların ve Doğu Avrupa'nın henüz 7. doğum gününü yenilerde kutlamış olan genç ülkesi Slovenya'nın bir genel profili verildikten sonra AB ile imzalamış olduğu Avrupa Anlaşması, Gündem 2000 Belgesi ile AB tarafının Slovenya' dan istedikleri ve Slovenya'nın hazırladığı yanıtlar incelenmiştir. Bu çalışmada aynca Slovenya ile Türkiye arasında gelişen siyasi ve ekonomik ilişkilere değinildikten sonra, 5 Mayıs 1998 tarihinde imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması 'nın önemli maddeleri gözden geçirilmiştir. Avrupa ve dünya siyasi haritasındaki yerini 1991'lerde alan Slovenya 1995 Madrid ZirvesVnde AB'nin genişleme önceliği olan ülkeler arasında sayılmamasına karşın, kısa sürede gösterdiği çabayla 1997 Amsterdam Zirvesi sonrasında genişlemenin ilk dalgası içinde yeralmayı başarmıştır. 14 Ekim 1997 tarihinde yapılan oylamada aynı grupta aday olan Makedonya'yı yüksek bir farkla geride bırakarak BM Güvenlik Konseyi'ne iki yıl için üye olarak seçilmiştir. Eski Yugoslavya ardılı ülkelerden biri olarak nüfusunun yaklaşık 2 milyon olmasına karşın, benzer ülkeler arasında ekonomik gelişmişlik ve eğitimli nüfus açısından en iyi konumda olanıdır. Slovenya Balkanların karışık, çok renkli ve çok sesli siyasi ikliminde ve uluslararası platformlarda Türkiye'ye dostluğunu ve taraftarlığını açıkça ifade etmektedir. Bu çerçevede Slovenya Cumhuriyeti'nin zoru nasıl başardığını görmek ve anlamaya çalışmak yaklaşık kırk yıldır AB Üyesi olmak amacıyla aynı yolda uğraş veren Türkiye için aydınlatıcı bir örnek olabilecektir. Bu tezin son bölümünde Türkiye'nin AB tam üyelik sürecindeki konumu değerlendirilmeye çalışılmış, gerek fiziki gerekse ekonomik büyüklükler açısından çok farklı olan Slovenya ve Türkiye'nin birebir karşılaştırması yapılmaksızın AB'nin genişleme yansında ipi göğüsleyen MEDAÜ'lerin gösterdikleri çaba ile Türkiye'nin bu yoldaki uzun ve zahmetli macerasına çok kısa olarak değinilmiş ve AB'nin ekonomik, siyasi ve kültürel önceliklerinin Avrupa'nın doğusunda yeralan bu iki devlet açısından nasıl farklılaştığının bir fotoğrafı elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Karaloğlu, Birsen; EU -Slovenia Relations Within the Framework of Agenda 2000 and the European Union's Enlargement Perspective and the Turkish Dimension. Master's Thesis, Advisor : Prof. Dr. Haluk Günuğur, XI-231 p. SUMMARY This Master's Thesis which has the tide of“EU-Slovenia Relations Within the Framework of Agenda 2000 and the European Union's Enlargement Perspective and me Turkish Dimension'' attempts to analyze the efforts for restructuring the Europe's future. In order to be able to do this, a closer look has been given to some basic dates and some bash criteria in this long and complex process which can be shortly defined as efforts for establishing the 21st Century's European Union.Starting date for this process is the signing of the European Union Agreement in Maastricht at February 7th, 1992. Within this context, starting with Copenhagen and Madrid Summits, EU's enlargement perspective has been taken up; the way the Intergovernmental Conference, which started at March 29th 1996, approached the enlargement issue has been analyzed and besides, the decisions of the June 1997 Amsterdam Summit and Agenda 2000 prepared by the Commission and opened to discussion in July 1997 was looked over. In the second part of this Thesis, Slovenia which is Europe's one of the youngest, smallest and most dynamic countries has been tried to be presented with its historical background and economic magnitudes. Slovenia, the young Country of Balkans and Eastern Europe has celebrated her 7th birthday very recently and she is among the first group of candidates which will start full membership negotiations with EU. In the section related with Slovenia, following a general profile of the Country, the Europe Agreement she signed with EU, Agenda 2000, the requirements of the EU from Slovenia and Slovenia's responses were examined in detail Besides, the political and economic relations progressing between Slovenia and Turkey was touched upon and the important provisions of the Free Trade Agreement which was signed at May 5th, 1998 were also examined Although Slovenia, which has taken her place in the political map of the World and Europe in 1991's, had not been mentioned among tine countries which had enlargement priority in 1995 Madrid Summit, as a result of great efforts spent in a short period of time, she has succeeded to be included in the first enlargement group, following the 1997 Amsterdam Summit Slovenia were elected to the United Nations Security Council membership for two years period Slovenia, leaving behind Macedonia which was also a candidate, obtained a great majority of the votes in the election which took place at 14th October, 1997. As one of the successors of former Jugoslavia, although Slovenia has a population of two million, she is one of the best from the point of view of the level of economic development and well educated population among the similar countries. Slovenia has been expressing clearly her friendship and support for Turkey in several occasions in this mixed, very colorful and polyphonic climate of the Balkans and also in the international arena. Within this framework it will be an enlightening example for Turkey, which has been trying to become a EU member for forty years, to see and understand how Slovenian Republic achieved ”the difficult". IIn the last part of this Thesis, Turkey's position in the process of EU full membership has been tried to be evaluated; the efforts spent by Central and East European Countries which has won the EU's enlargement contest and Turkey's adventure on this long, troublesome and tiring road has been shortly touched upon without a one-to-one comparison of Slovenia and Turkey which are very different from the point of view of both physical and economical magnitudes and in addition to these, a photograph of the differentiation of EU's economic, political and cultural priorities has been tried to be obtained from the point of view of these two countries which are located to the east of Europe. tGYfKSEKÖ?RITİMKüRULti DOKÜMANTASYON MERKEZİ