Türkiye'nin ekolojik sorunlarının ulusal yazılı basında yansıması
Presentation of ecological problems of Turkey in Turkish national press
  1. Tez No: 94542
  2. Yazar: M. SABRİ KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BARBAROS ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, Journalism, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET İnsan yeryüzü sahnesine çıktıktan kısa bir süre sonra doğaya hakim olma, onu yönetme savaşına girişmiştir. Bunu başarması da fazla uzun sürmemiştir. Sanayi devriminden sonra artan teknolojik olanaklarla insan tüm yeryüzüne yayılmış, ayak basmadık yer bırakmamıştır, artan nüfus, artan gereksinmeleri ve artan yaşam standardını talep etmiştir. Bunun için daha çok kaynağın, daha çabuk tüketilmesi sürecine girilmiştir. Bu süreç içerisine, doğanın kendisini yenileme ve temizleme hızının çok ötesinde kaynak tüketilmeye, atık bırakılmaya başlanmıştır. Bu süreçten ülkemiz de payım almıştır. Türkiye şimdi ağır ekolojik sorunlarla karşı karşıyadır. Bundan sonra biç değilse yanlışların tekrar edilmemesi, kalan değerlerin korunması gerekmektedir. Öncelikle bilinçli bireylere ihtiyaç vardır. Bunun için kitle iletişim araçlarına sorumluluk ve görev düşmektedir. Çünkü kitle iletişim araçları geniş kitlelere ulaşabilmekte, onları etkileyebilmektedirler. Ulusal yazılı basınımızın gündeminin ilk sıralarında ekolojik sorunlar yer almamaktadır. Ticari kaygılar, kadro yetersizliği, yanlış saptamalar basının ekolojik sorunlara karşı duyarlığım engellemektedir. Gazete sayfalarında nadir yer bulan ekolojik sorunlarla ilgili haberler, önemine oranla nicelik ve niteliksel olarak yetersiz sunulmaktadır. Bu ise bireylerin yeterli bilgi ve haberi alamamasına neden olmaktadır. Böylece etkin bir kamuoyu oluşmamakta, siyasal iktidarların kararlarına ve yürütmelerine toplumsal tavır konulamamaktadır. Kısacası kötü gidiş sürmektedir. 157
Özet (Çeviri)
SUMMARY After the human beings began using tools for hunting the managetment of the nature has been started. The human has been owner the world after endüstrial revolution. İn this perod, tecnolocical development gained speed unbelievable. The human could ensure the high standart for his life with this posibility. But this caused so many dirty factors are threw on the world over it's renewing capactiy. Türkiye has experienced the same progression too. Naturel reason has been occured and now, Türkiye has very big ecolocigal trouble. After this at least, the left naturel values must be corserved and same mistakes musn't be repeat. We need the consiouns peoples at once. The mass madia carrying the ball at this serious point. Because the mass madia can get into contact with the wide mass peoples and can influence them. But recently, Turkish national press interested in political subcets and then economical subjects, magazines, sports etc. Because they thinks Turkish peole would like to read this subjects. Their purpose is more sale then other press companies. In this reason ecolocigal problems get into news papers pages with rarely and careless. Turkish people does not have enough enformations about ecolocigal matters. This caused it couldn't be public opinion and there is no efficent reactions for all polluted acti vites. 158