1960-1971 yılları arası Türkiye'nin iç güvenliği
Turkey's internal security between 1960-1971
  1. Tez No: 945434
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜLNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
Dünya milletleri ile karşılaştırıldığı zaman daima muntazam ve uzun ömürlü devletler kurma yetenek ve kudretini göstermiş olan Türkler, tarih sahnesinde var oldukları günden bu yana intizamlı devlet anlayışlarının yanı sıra hüküm sürdükleri sınırlar içerisinde emniyet ve asayişin sağlanması yolunda koydukları örfi kurallar ve yasal düzenlemeler ile de ilgi çekmişlerdir. Bu husus Türkiye Cumhuriyeti Devleti içinde ziyadesiyle geçerlidir. 29 Ekim 1923 sonrası tarihsel süreçte, Türkiye'nin iç güvenliğine yönelik bölücü, yıkıcı ve gerici faaliyetler, uygun zeminlerde ve uygun zamanda eyleme dönüşmüş ve ülke bir kaos ortamına sürüklenmeye çalışılmıştır. Yeni kurulan rejim, kuruluşunun hemen sonrasından başlamak üzere devamlı suretle gündemde tutulan iç güvenlik olayları ile uğraşmak zorunda bırakılmış, günümüze kadar süregelen ve istikrarın bozulmasına neden olan özellikle dini sömürüye ve etnik milliyetçiliğe bağlı yıkıcı ve bölücü faaliyetler ve bunların yol açtığı iç güvenlik sorunları, her dönemde Türkiye'nin başat problemleri olarak yerini korumaya devam etmiştir. Tez konumuzun sınırlarını belirleyen 1960-1971 yılları arasında Türkiye'de, 27 Mayıs sonrası yürürlüğe konan 1961 anayasasının meydana getirdiği özgürlükler çerçevesinde çok partili hayata geçiş sonrası ilk defa göreve gelen koalisyon hükümetlerinin yol açtığı siyasi istikrarsızlık ve müteakiben dış dünya ile benzerlik arz eden önemli toplumsal ve siyasi huzursuzluklar ile bunların yol açtığı iç güvenlik sorunları döneme damgasını vurmuştur. Çalışmamızda, bu yeni siyasi ve toplumsal düzenin yarattığı kargaşaya karşı iç güvenlikten sorumlu devlet kurumlarının kurulu düzeni korumak için verdiği tepkilere odaklanarak, söz konusu çalkantılı on yıl boyunca iç güvenlik dinamiklerinin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When compared to the nations of the world, the Turks have always shown the ability and power to establish orderly and long-lasting states. In addition, since their existence in history, they have attracted attention with their orderly state understanding as well as the customary rules and legal regulations they have established to ensure security and order within the borders they rule. This is also very valid for the Republic of Turkey. In the historical process after October 29, 1923, separatist, destructive and reactionary activities targeting Turkey's internal security turned into action on suitable grounds and at the right time, and the country was tried to be dragged into an environment of chaos. The newly established regime was forced to deal with internal security incidents that were constantly on the agenda, starting from the moment it was established. The destructive and separatist activities, especially those related to religious exploitation and ethnic nationalism, which have continued until today and caused the destabilization of the country, and the internal security problems caused by these, have continued to remain as the primary problems of Turkey in every period. The political instability caused by the coalition governments that came to power for the first time after the transition to multi-party life within the framework of the freedoms created by the 1961 constitution that came into effect after May 27, and the subsequent significant social and political unrest that resembled the outside world and the internal security problems that these caused left their mark on the period between 1960 and 1971, which determines the boundaries of our thesis topic. Our study aims to investigate the internal security dynamics during this turbulent decade by focusing on the reactions of the state institutions responsible for internal security to protect the established order against the chaos created by this new political and social order.