Nazopalatin kanal anatomik yapısının bilgisayarlı tomografi yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of nasopalatine canal anatomical structure using computed tomography
- Tez No: 945450
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Canalis nasopalatinus (CNP) morfolojik yapısının ve varyasyonlarının doğru şekilde bilinmesi, implant yerleştirme ve diğer cerrahi girişimlerde komplikasyon riskini azaltmaya katkıda bulunduğu için CNP morfolojik özelliklerinin bilgisayarlı tomografi (BT) yöntemi kullanılarak detaylı şekilde incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'na 2024 yılında herhangi bir sebeple başvurmuş, 25-55 yaş aralığında bulunan 100 sağlıklı yetişkin bireyin (50 kadın, 50 erkek) baş-boyun bölgesine ait BT görüntüleri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Ölçümler aynı araştırmacı tarafından üç kez tekrarlanmış ve bir uzman radyolog eşliğinde değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamına alınan bireylerde kemik hastalığı, travma öyküsü, konjenital anomali veya gömülü diş bulunmaması şartı aranmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since accurate knowledge of the morphological structure and variations of the canalis nasopalatinus (CNP) contributes to reducing the risk of complications in implant placement and other surgical interventions, it was aimed to examine the morphological features of the CNP in detail using the computerized tomography (CT) method. This study was conducted on the CT images of the head and neck region of 100 healthy adult individuals (50 females, 50 males) aged between 25-55 who applied to the Department of Radiology, Faculty of Medicine, Çukurova University in 2024 for any reason. The measurements were repeated three times by the same researcher and evaluated with the supervision of an expert radiologist. The individuals included in the study were required to have no bone disease, trauma history, congenital anomalies or impacted teeth. Statistical analysis of the data was performed using the SPSS package program.