Hepatositlerde glikolipit metabolizmasının sirkadiyen ritim ile ilişkili mekanizmalar aracılığıyla incelenmesi
Hepatocyte glycolipid metabolism through mechanisms related to circadian rhythm
- Tez No: 945449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, elajik asidin sirkadiyen ritim gen ekspresyonları üzerindeki düzenleyici etkilerini, karaciğer hastalıklarıyla ilişkili hücresel mekanizmalar çerçevesinde HepG2 hücre kültüründe in vitro olarak araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: İnsan hepatokarsinom hücre hattı kullanılarak, elajik asit (0-100 μM) ve glukozamin (0-50.000 μM) uygulamaları yapılmıştır. Hücre canlılığı MTT testi ile değerlendirilmiş, gen ekspresyonları qRT-PCR yöntemiyle analiz edilmiştir. Reaktif oksijen türleri düzeyleri, mitokondriyal membran potansiyeli ve glikoz alımı belirlenmiştir. Veriler tek yönlü ANOVA ile analiz edilmiştir. Bulgular: Elajik asitin IC50 değeri 25 µM olarak belirlenmiştir. Glukozamin uygulaması, BMAL1 (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this study was to examine the mechanisms linking glycolipid metabolism in hepatocytes with circadian rhythm-related processes, focusing on the cellular mechanisms associated with liver diseases. Materials and Methods: Human hepatocellular carcinoma (HepG2) cells were utilized for the study. Various concentrations of ellagic acid (0-100 μM) and glucosamine (0-50,000 μM) were applied to the cells. Cell viability was assessed using the MTT assay, and gene expression was analyzed through qRT-PCR. Levels of reactive oxygen species, mitochondrial membrane potential, and glucose uptake were measured. The data were analyzed using one-way ANOVA. Results: The IC50 value of ellagic acid was determined to be 25 µM. Glucosamine treatment led to significant increases in the expression of BMAL1 (p0.05).