Nazopalatin kanalın ve varyasyonlarının konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the nasopalatin canal and variations with cone beam computerized tomography
  1. Tez No: 352843
  2. Yazar: MERYEM ETÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Nazopalatin kanal (NPK), premaksiller bölgedeki en önemli anatomik oluşumlardan biri olmasına rağmen, literatürde anatomik varyasyonları, boyutu ve morfolojisi ile ilgili çok az doküman mevcuttur. Son yıllarda artan diş implantı uygulamaları ile beraber, estetik beklentinin yüksek olduğu anterior maksiller bölgenin, anatomik özelliklerinin radyolojik olarak tanımlanma ihtiyacı artmıştır. Sunulan çalışmamızda toplam 500 bireyin Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) görüntüsünde NPK?ın morfolojik, boyutsal ve anatomik özellikleri araştırılmıştır. Bunun yanında İnsiziv foramen (İF) genişliği, stenson foramenleri (SF) genişliği ve NPK?ın anteriorundaki bukkal kemik kalınlığı (VKK) değerlendirilmiştir. Sonuç olarak kadınlar ile erkekler arasında NPK şekli bakımından istatistiksel olarak an- lamlı bir fark olmadığı görüldü (p=0.234). Kanal morfolojisi değerlendirildiğinde % 38.78 oranında kum-saati şekilli, % 27.35 oranında huni şekilli, % 9.18 oranında konik ve % 8.25oranında da silindirik şekilli kanallar tespit edildi. Literatürde ortalama İF genişliğinin yak-laşık
Özet (Çeviri)
Although nasopalatin canal (NPC) is one of the most important anatomical structures in premaxillary region, few documents are availabe with regard to anatomic variations, size and morphology of NPC in the literature. In recent years, the need for radiological identification of anatomical structures has grown with increased dental implant applications in anterior maxillary region with higher esthetic expectations. In the present study, a total of 500 individual Cone Beam Computed Tomography (CBCT) images were investigated in terms of morphological, dimensional and anatomical features of NPC. In addition, the width of incisive foramen (IF) and stenson foramina (SF) as well as the thickness of the buccal bone anterior to NPC were evaluated.There was no statistically significant difference (p=0.234) between women and men in terms of NPC shape. Morphological assessment of NPC revealed that 38.78 % of NPCs were hourglass-like shaped, 27.35 % of canals were funnel-shaped, 9.18 % of canals were conical shaped and 8.25 % of canals were cylindrical shaped respectively. In the literature, the mean IF width has been known as