Yeni toplumsal hareketler bağlamında çevre aktivisti gençlerin algı ve deneyimleri
Perceptions and experiences of young environmental activists in the context of new social movements
- Tez No: 945471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SERAP TEKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu yüksek lisans tezi, yeni toplumsal hareketler teorisi çerçevesinde, Türkiye'deki genç çevre aktivistlerinin çevre mücadelesine yönelik algılarını ve bu sürece dair bireysel-toplumsal deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, yeni toplumsal hareketler literatüründen yararlanılarak çok katmanlı bir kuramsal çerçeve oluşturulmuş, genç bireylerin çevresel duyarlılık temelinde şekillenen politik katılım pratikleri sosyal, kültürel ve siyasal bağlamlar içinde analiz edilmiştir. Çalışma, nitel araştırma yöntemine dayalı olarak tasarlanmış ve 18–29 yaş aralığında kendini“çevre aktivisti”olarak tanımlayan 14 gençle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiş, gençlerin çevre aktivizmine yönelme motivasyonları, karşılaştıkları kurumsal ve toplumsal tepkiler, hareket içerisindeki çatışmalar ve direnme biçimleri ana temalar etrafında ele alınmıştır. Bulgular, gençlerin iklim krizini yalnızca çevresel bir tehdit olarak değil, aynı zamanda etik bir sorumluluk alanı olarak değerlendirdiklerini ve bu nedenle güçlü ahlaki, duygusal ve politik motivasyonlarla eyleme geçtiklerini göstermektedir. Aktivistlerin sürdürülebilir yaşam pratiklerinden sokak eylemlerine, dijital kampanyalardan yerel örgütlenmelere kadar uzanan çeşitlenmiş eylem repertuarları, gençlerin çevresel mücadeleyi farklı biçimlerde benimsediklerini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak çalışma, gençliğin çevresel adalet arayışında yalnızca geleceğin öznesi değil, bugünün de dönüştürücü aktörü olduğunu vurgulamaktadır. Türkiye bağlamında genç çevre aktivistlerinin karşılaştığı olanak ve sınırlılıkları anlamak açısından araştırma özgün bir akademik katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine the perceptions of young environmental activists in Turkey regarding environmental struggles, as well as their individual and collective experiences within this process, through the lens of new social movements theory. In this context, a multi-layered theoretical framework was developed based on the literature on new social movements, and the political participation practices of young individuals—shaped by their environmental awareness—were analyzed within social, cultural, and political contexts. The study was designed using a qualitative research method, and in-depth interviews were conducted with 14 young people aged 18–29 who self-identified as“environmental activists.”The data obtained were analyzed through thematic analysis, and the motivations driving youth towards environmental activism, the institutional and societal responses they encountered, the conflicts within the movement, and their modes of resistance were examined around key themes. The findings reveal that young people view the climate crisis not only as an environmental threat but also as a domain of ethical responsibility, and that they act with strong moral, emotional, and political motivations. The activists' diversified repertoire of action—from sustainable lifestyle practices to street protests, from digital campaigns to local organizing—demonstrates that youth embrace environmental struggle in various forms. In conclusion, the study emphasizes that in the pursuit of environmental justice, young people are not merely subjects of the future, but transformative actors of the present. The research provides an original academic contribution toward understanding the opportunities and constraints faced by young environmental activists in the context of Turkey.