Lomber disk hernisi olan hastalarda ameliyat öncesi fonksiyonel yetersizlik, ağrı korkusu ve anksiyetenin ameliyat sonrası erken dönem konfor ve ağrıya etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of preoperative functional disability, fear of pain and anxiety on early postoperative comfort and pain in patients with lumbar disc herniation
  1. Tez No: 945480
  2. Yazar: İSMAİL SİVRİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, lomber disk herni cerrahisi olan hastalarda ameliyat öncesi fonksiyonel yetersizlik, ağrı korkusu ve anksiyetenin ameliyat sonrası erken dönem ağrı ve konfora etkisininin belirlenmesi amacıyla, 01 Aralık 2023- 01 Aralık 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, Tip 1 hata: 0.05, Tip 2 hata: 0.20, %80 güç ve 0.30 effect size değerine göre en az 82 kişi olarak hesaplanmıştır. Olası veri kayıpları düşünülerek örneklem sayısı yaklaşık %25 oranında arttırılarak 102 hasta olarak belirlenmiştir. Veriler, Sosyo-Demografik Özellikler ve Ameliyat Süresi ile İlgili Bilgi Toplama Formu, Amsterdam Ameliyat Öncesi Anksiyete ve Bilgi Ölçeği, Ağrı Korkusu Ölçeği III, Perianstezi Konfor Ölçeği, Oswestry Skalası ve Visual Analog Skala ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, t testi, tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon testi, regresyon analizi kullanılmıştır. Hastalarda ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası ilk 6 saat şiddetli ağrı olduğu, ağrı şiddetinin ameliyat sonrası dönemde zamanla azalmaya devam ettiği saptanmıştır. Ameliyat öncesi dönemde hastalarda anksiyete, yüksek düzeyde ameliyata ilişkin bilgi ihtiyacı, şiddetli ağrı korkusu, ciddi derecede fonksiyonel yetersizlik olduğu ve ameliyat sonrası erken dönem konforun kötü olduğu belirlenmiştir. Ameliyat sonrası erken dönem konfor düzeyi üzerinde fonksiyonel yetersizlik ve anksiyetenin; ağrı şiddeti üzerine ise fonksiyonel yetersizlik, anksiyete, ağrı korkusu ve konforun etkili olan faktörler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between December 01, 2023 and December 01, 2024 to determine the effect of preoperative functional disability, fear of pain and anxiety on early postoperative pain and comfort in patients with lumbar disc herniation surgery. The sample of the study was calculated as at least 82 people according to Type 1 error: 0.05, Type 2 error: 0.20, 80% power and 0.30 effect size value. Considering possible data losses, the sample size was increased by approximately 25% and determined as 102 patients. Data were collected using the Information Collection Form on SocioDemographic Characteristics and Duration of Surgery, Amsterdam Preoperative Anxiety and Knowledge Scale, Fear of Pain Scale III, Perianesthesia Comfort Scale, Oswestry Scale and Visual Analog Scale. Descriptive statistics, t test, one-way ANOVA, Pearson's correlation test and regression analysis were used to analyze the data. It was found that patients had severe pain preoperatively and for the first 6 hours postoperatively, and pain intensity continued to decrease over time in the postoperative period. In the preoperative period, it was determined that patients had anxiety, high level of need for information about the operation, severe fear of pain, severe functional disability and poor early postoperative comfort. Functional disability and anxiety had a significant effect on early postoperative comfort level; functional disability, anxiety, fear of pain and comfort were found to be effective factors on pain intensity.