Ölüme bağlı tasarrufların ehliyetsizlik ve irade sakatlığı nedeniyle iptali
- Tez No: 945492
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ölüme bağlı tasarruflar, gerek şekli gerekse maddi anlamda numerus clausus ilkesine tabidir. Ölüme bağlı tasarruflar nadir olarak yokluk ve kesin hükümsüzlük yaptırımıyla karşı karşıya gelse de, çalışmamızda da görüleceği üzere ehliyetsizlik ve irade sakatlığı sebebiyle ölüme bağlı tasarruflara bağlanan hukuki netice“iptal edilebilirlik”olarak düzenlenmiştir. Miras bırakan öldükten sonra artık kişi değil“muris”sıfatını haiz olacağından yaptığı tasarruflardaki iradesine ve bu iradenin murisin ölümünden sonra da 'favor testamenti' yaklaşımıyla ayakta tutulup hayata geçirilmesine özel önem verilmiştir. Bu bağlamda çalışmamızda ehliyetsizlik ve/veya irade sakatlığı sebebinden kaynaklı ölüme bağlı tasarrufların iptali konusu öğreti ve içtihatlarla birlikte ayrıntılı olarak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Testamentary dispositions are subject to the principle of numerus clausus, both formally and materially. Although testamentary dispositions rarely face the sanction of nullity and absolute invalidity, as will be seen in our study, the legal consequence attached to testamentary dispositions due to incapacity and disability of will is regulated as“annulment”. Since the testator will no longer be a person but will have the title of“testamentary”after his/her death, special importance has been given to the will of the dispositions he/she made and the maintenance and implementation of this will with the 'favor testamenti' approach after the death of the testator. In this context, in our study, the issue of annulment of testamentary dispositions due to incapacity and/or disability of will has been tried to be explained in detail together with doctrine and precedents.