Sezgisel bulanık topsıs ile e-ticaret pazaryeri seçimi
E-commerce marketplace selection with intutionistic fuzzy topsis
- Tez No: 945491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ERCAN TEKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, E-Ticaret alanında Kuzey Amerika pazaryerlerini değerlendirmek ve Türkiye'den e-ihracat yapmak isteyen firmalar için en uygun seçimi yapmak amacıyla Sezgisel Bulanık Mantık ve TOPSIS yöntemlerini bir araya getirmektedir. Araştırma, pazaryerlerini ortalama aylık ziyaretçi sayısı, satıcı sayısı, yıllık yapılan ciro, komisyon oranları, aidat, pazar payı, ödeme vadesi, reklam desteği, gizlilik, güvenlik ve bilinirlilik ve lojistik destek gibi kritik kriterlere göre analiz etmektedir. Bu çalışmada doğru pazaryeri seçiminde önemli olan 7 kriter belirlenmiş ve 5 alternatif online e-pazar yeri değerlendirilerek satıcılar için uygun E-Ticaret pazar yerinin seçilmesine yönelik bir çerçeve geliştirilmiştir. Bu çerçeve, satıcıların ihtiyaçlarını ve hedeflerini en iyi şekilde karşılayacak platformları belirlemelerine yardımcı olmaktadır. Karar verme süreçlerinde belirsizliklerin yoğun olduğu durumlarda, geleneksel sayısal yöntemler çoğu zaman yetersiz kalabilir. Bu tür belirsiz ortamlarda, bulanık sayılar – özellikle yamuk bulanık sayılar – karar vericilerin öznel değerlendirmelerini nicel verilere dönüştürmek için etkili bir yöntem olarak öne çıkar. SYBS, verilerin sınırlı olduğu, uzman görüşlerinin temel alındığı ya da insan algısına bağlı belirsizliklerin söz konusu olduğu senaryolarda oldukça işlevseldir. Sezgisel bulanık yaklaşımın belirsizlikleri ele alma kapasitesi ve TOPSIS'in çok kriterli sıralama yeteneği sayesinde karar verme süreci desteklenmiştir. Sayısal değerleri belli olan kriterler, alternatif pazaryerlerinin nihai sıralamasının elde edilebilmesi amacıyla ilk olarak klasik TOPSIS yöntemi ile değerlendirilmiştir. Sonrasında aynı kriter sayısı ile sezgisel bulanık TOPSIS ile çıkan sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sayısal değerleri belli olan kriterlere ilave olarak sözel ifade edilen kriterle beraber kriter sayısı 10'a çıkarılmış, sezgisel bulanık TOPSIS yöntemi ile tekrardan kriterler değerlendirilmiş ve alternatifler arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonuçları, e-ticaret firmalarının stratejik karar alma süreçlerine rehberlik etmeyi ve Kuzey Amerika pazarında rekabet avantajı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study brings together Intutionistic Fuzzy Logic and TOPSIS methods in order to evaluate North American marketplaces in the field of e-commerce and make the most appropriate choice for companies that want to do e-export from Turkey. The research analyzes marketplaces according to critical criteria such as average monthly visitor number, number of sellers, annual turnover, commission rates, dues, market share, support services provided, security and logistic support. In this study, the important thing in choosing the right marketplace is seven criteria were determined and a framework was developed to select the appropriate e-commerce marketplace for sellers by evaluating five alternative online e- marketplaces. This framework helps sellers identify platforms that will best meet their needs and goals. In situations where uncertainty is intense in decision-making processes, traditional numerical methods can often be inadequate. In such uncertain environments, fuzzy numbers – especially trapezoidal fuzzy numbers – stand out as an effective method for converting decision makers' subjective assessments into quantitative data. Trapezoidal fuzzy numbers are quite functional in scenarios where data is limited, expert opinions are relied upon, or uncertainties due to human perception are present.The decision-making process was supported thanks to the capacity of the intutionistic fuzzy approach to handle uncertainties and TOPSIS's multi-criteria ranking ability. The criteria with known numerical values were first evaluated with the classical TOPSIS method in order to obtain the final ranking of alternative marketplaces. Then, the results obtained with the same number of criteria were compared with the intutionistic fuzzy TOPSIS. In addition to the criteria with known numerical values, the number of criteria was increased to 10 with the verbally expressed criteria, the criteria were evaluated again with the intutionistic fuzzy TOPSIS method and the relationship between the alternatives was tried to be explained.The results of the study aim to guide the strategic decision-making processes of e-commerce companies and provide competitive advantage in the North American market.