Sinop ili AFAD personelinin sel ve su baskınları konusunda bilgi, deneyim ve görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of AFAD personnel's knowledge, experience and opinions on floods and flash floods in Sinop province
  1. Tez No: 945507
  2. Yazar: GÜLŞAH BAŞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KALIPCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Sinop İli Afet ve Acil Durum Müdürlüğü”nde görev yapan uzman personelin sel ve su baskınları hakkında eğitim ve bilgi düzeylerini, müdahale becerilerini, ekipman donanımlarını, deneyimlerini ve görüşlerini holistik biçimde değerlendirmektir. Bu çalışmada, 17 uzman personel gönüllü olarak görüşmeye katılım sağlamıştır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemi benimsenmiş olup, veri toplama tekniği olarak derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak tek-vaka modeli geliştirilmiştir. Görüşme içerikleri tematik analiz yoluyla hiyerarşik kod-alt kod modelleri ortaya çıkarılmak suretiyle MAXQDA yazılımı ile analiz edilmiştir. Çalışma bulgularına göre, sel ve su baskınlarına genellikle ani ve şiddetli yağışların neden olduğu; iklim değişikliği ile beşerî faktörlerin ise afetin etkisini artırdığı en sık tekrarlanan kodlar arasında yer almıştır. Katılımcılar, altyapı yetersizlikleri ile düşük afet bilincini, afet yönetim sürecini olumsuz etkileyen temel unsurlar olarak belirtmiştir. Afetlerin etkilerinin azaltılmasında teknolojik gelişmeler, altyapı iyileştirmeleri ve toplumsal kapasitenin artırılması gerekliliği vurgulanmıştır. Sinop'un coğrafi ve iklimsel özellikleri dikkate alınarak il özelinde alınabilecek önlemler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to holistically evaluate the education and knowledge levels, response skills, equipment, experiences and perspectives of expert staff at the Sinop Province Disaster and Emergency Management Directorate regarding floods. In this study, 17 expert personnel voluntarily participated in in‑depth interviews. In the study, a qualitative approach with a single‑case study design was employed. Interview data were thematically analyzed in MAXQDA, producing a hierarchical code/sub‑code scheme. According to the study findings indicate that floods and flash floods generally result from sudden, intense rainfall, while climate change and anthropogenic factors amplify their impact. Participants identified inadequate infrastructure and low disaster awareness as the principal weaknesses in the disaster‑management process. They emphasized the need for technological advancements, infrastructure improvements, and enhanced community capacity to mitigate disaster effects. Finally, measures tailored to Sinop's specific geographic and climatic conditions were proposed.