Malign plevral efüzyonu olan akciğer kanserli hastalarda serum nötrofil-lenfosit oranının prognostik etkisi
Prognostic effect of serum neutrophil-lymphocyte ratio in lung cancer patients with malignant pleural effusion
- Tez No: 945506
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Akciğer kanseri malign plevral efüzyonların (MPE) en sık nedenlerinden biridir ve olguların %40'ını oluşturur. Plevral efüzyonda veya plevra biyopsisinde malign hücrelerin görülmesi ile teşhis edilen MPE, yüksek morbidite ve mortalite ile ilişkili ileri bir hastalığı temsil eder. Bu çalışmanın amacı, malign plevral efüzyonu olan akciğer kanseri hastalarında serum nötrofil-lenfosit oranının (sNLO) prognoz üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışma ile sNLO'nun bu hasta grubunda bağımsız bir prognostik faktör olup olmadığını belirlemek hedeflenmektedir. Tezin hipotezi yüksek sNLO değerinin MPE'li akciğer kanserli hastalarda kötü sağkalım ile ilişkili olduğudur. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Cerrahi kliniğinde 2016-2025 tarihleri arasında video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS) plöredez yapılmış, plevra biyopsisi ile akciğer kanseri metastazı tanısı ve plevral efüzyon sitolojisi ile MPE tanısı almış olan 50 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastanemiz bilgi işletim sistemi kayıtlarından, bu hastaların demografik verilerine, radyolojik görüntülemelerine, ameliyat tarihlerine, patolojik verilerine, medikal tedavilerine, sağkalımlarına, laboratuvar verilerine ve epikrizlerine ulaşılmıştır. Hastalar, sağkalım süresi genel sağkalım süresinin ortanca değerine yakın olan 200 gün üzeri ve 200 gün altı olarak iki gruba ayrılmıştır. Tüm hastaların evreleri, TNM sınıflandırma sisteminin dokuzuncu baskısına göre tanımlanmıştır. Veriler, IBM SPSS 27 (IBM Inc., Chicago, IL, ABD) yazılımı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Lung cancer is the leading cause of malignant pleural effusions (MPE), accounting for 40% of cases. MPE, diagnosed by the presence of malignant cells in pleural effusion or pleural biopsy, represents an advanced disease associated with high morbidity and mortality. The aim of this study is to investigate the effect of sNLO on prognosis in lung cancer patients with malignant pleural effusion. This study aims to determine whether sNLO is an independent prognostic factor in this patient group. The hypothesis of the thesis is that high sNLO is associated with poor survival in lung cancer patients with MPE. Materials and Methods: Between 2016 and 2025, 50 patients who underwent VATS pleurodesis and were diagnosed with lung cancer metastasis by pleural biopsy and MPE by pleural effusion cytology in the Thoracic Surgery Clinic of Dokuz Eylül University Hospital were included in the study. Demographic data, radiological imaging, operation dates, pathological data, medical treatment, survival, laboratory data and epicrises of these patients were obtained from the records of the information operating system of our hospital. Patients were divided into two groups as over 200 days and under 200 days. The stages of all patients were defined according to the ninth edition of the TNM classification system. Data were statistically analysed using IBM SPSS 27 (IBM Inc., Chicago, IL, USA) software.