Ayak bileği instabilitesi olan hastalarda sanal gerçeklik ve motor imgeleme uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of virtual reality and motor imagery applications in patients with ankle instability
  1. Tez No: 945522
  2. Yazar: DOAA HAKAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, ayak bileği instabilitesi olan hastalarda geleneksel fizyoterapiye eklenen sanal gerçeklik (VR) ve motor imgeleme (MI) uygulamalarının ağrı, kas kuvveti, fonksiyonellik, propriyosepsiyon, dinamik ve statik denge ve hasta memnuniyeti üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Ayrıca VR ve MI kombine tedavisinin etkisini anlamaya katkıda bulunmak ve MI'nın farklı etkileri hakkında literatürdeki eksik kısmı kapatmak da amaçlarımız arasındadır. Ayak bileği instabilitesi olan 30 hasta 3 gruba randomize edildi; grup 1: konvansiyonel, grup 2: konvansiyonel + VR ve grup 3: konvansiyonel + VR + MI uygulaması. Her grup için tedavi haftada 3 seans olmak üzere 4 hafta sürdürüldü. 18-60 yaş arası 30 katılımcı ile çalışma tamamlandı. Tedaviden önce ve sonra olmak üzere ağrı için görsel analog skala ve basınç ağrı eşiği, statik denge için tek bacak duruş testi (SLS), dinamik denge için yıldız yürütme testi (SET), işlevsellik için Cumberland Ayak Bileği inistabilite aracı (CAIT), kas gücü için manuel kas testi (MMT), hareket açıklığı (ROM) ve propriyosepsiyon için inklinometre mobil uygulaması ve hasta memnuniyeti global skorlama ile değerlendirildi. Sonuç olarak, değerlendirme parametrelerinin tümü için gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark (ANOVA) bulunmadı (p>.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of virtual reality (VR) and motor imagery (MI) applications added to conventional physiotherapy on pain, muscle strength, functionality, proprioception, dynamic and static balance and patient satisfaction in a rehabilitation program for patients with ankle instability. We also aim to contribute to the understanding of the effect of combined VR and MI and to fill the gap in the literature about the different effects of MI. Thirty patients with ankle instability were randomized into 3 groups; group 1: conventional, group 2: conventional + VR and group 3: conventional + VR + MI. Treatment for each group was continued for 4 weeks, 3 sessions per week. After the dropouts, the study was completed with thirty participants aged 18-60 years. Ankles were assessed before and after treatment using visual analog scale and pressure pain threshold for pain, single leg stance test (SLS) for static balance, star execution test (SET) for dynamic balance, Cumberland Ankle Instability Tool (CAIT) for functionality, manual muscle test (MMT) for muscle strength, inclinometer mobile application for range of motion (ROM) and proprioception, and patient satisfaction with global scoring tool. In conclusion, there was no statistically significant difference (ANOVA) between the groups for all parameters of all nine assessment points (p>.05).