Propolis ekstraktının kuzularda performans ve bazı kan parametrelerine etkisi
The effect of propolis extract on performance and some blood parameters in lambs
  1. Tez No: 945521
  2. Yazar: ÖZGE KABİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ABAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sunulan çalışmada, %30 ham propolis içeren etanol ekstrakt propolisin (EEP) sütten kesilmiş kuzularda iki farklı dozunun performans, bazı sağlık parametreleri ve serum immünoglobulinleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, benzer fiziksel özelliklere sahip, 30 adet sütten kesilmiş 3,5 aylık erkek Trakya Kıvırcık kuzusu rastgele üç gruba ayrıldı. Birinci gruptaki kuzulara etanol ekstrakt propolis (EEP0) verilmedi. İkinci gruptaki kuzulara (EEP3) her sabah 3 mL, üçüncü gruptaki kuzulara (EEP6) ise 6 mL EEP (300 mg/mL) ağızdan içirildi. Çalışma 42 gün sürdü. Tüm kuzuların vücut ağırlıkları, vücut ölçümleri (vücut uzunluğu, cidago yüksekliği, sağrı yüksekliği, beden derinliği, göğüs çevresi ve incik çevresi), yem tüketim miktarları ve sağlık muayeneleri (solunum frekansı, kalp frekansı, rektal sıcaklık ve öksürük skoru) haftalık olarak kaydedildi. Elde edilen verilere göre haftalık olarak yemden yararlanma oranı ve vücut ağırlık artışı hesaplandı. Çalışmanın 0, 21 ve 42. günlerinde tüm kuzulardan kan alındı ve kan serumlarından immunglobulin A (IgA), imunglobulin G (IgG) ve imunglobulin M (IgM) değerleri ölçülerek bağışıklık düzeyleri incelendi. Çalışma sonucunda uygulama gruplarında özellikle de 6 mL EEP uygulanan grupta gözlemlenen öksürük sayısının azaldığı, serum IgA ve IgM düzeylerinin yüksek seyrettiği, yemden yararlanma düzeyinin olumlu etkilendiği ve vücut ağırlık artışını iyileştirme potansiyeline sahip olduğu görülmüştür. Ancak 3 mL (900 mg ham propolis) ve 6 mL (1800 mg ham propolis) EEP uygulamasının diğer vücut ölçümleri ve serum IgG düzeyleri üzerinde önemli bir etkisi saptanmamıştır. Sunulan çalışmadan elde edilen verilere göre sütten kesilmiş kuzularda 6 mL/gün (1800 mg ham propolis) EEP uygulamasının yemden yararlanma oranı, sağlık ve bağışıklık parametrelerini olumlu yönde etkileme potansiyeline sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to evaluate the effects of two different doses of ethanol extract propolis (EEP) containing 30% crude propolis on performance, some health parameters and serum immunoglobulins in weaned lambs. In the study, 30 weaned 3.5-month-old male Trakia Kıvırcık lambs with similar physical characteristics were randomly divided into three groups. The lambs in the first group were not given ethanol extract propolis (EEP0). The lambs in the second group (EEP3) were given 3 mL and the lambs in the third group (EEP6) were given 6 mL EEP (300 mg/mL) orally every morning. The study lasted for 42 days. The body weights, body measurements (body length, withers height, rump height, body depth, chest circumference and shank circumference), feed consumption amounts and health examinations (respiratory frequency, heart frequency, rectal temperature and cough score) of all lambs were recorded weekly. According to the obtained data, weekly feed conversion ratio and body weight gain were calculated. Blood was taken from all lambs on the 0, 21 and 42nd days of the study and IgA, IgG and IgM values were measured from their blood serums to examine their immunity levels. As a result of the study, it was observed that the number of coughs observed in the application groups, especially in the 6 mL EEP group, decreased, serum IgA and IgM levels were high, feed conversion level was positively affected and had the potential to improve body weight gain. However, no significant effect was detected on other body measurements and serum IgG levels of 3 mL (900 mg raw propolis) and 6 mL (1800 mg raw propolis) EEP applications. According to the data obtained from the presented study, it was concluded that 6 mL/day (1800 mg raw propolis) EEP application in weaned lambs has the potential to positively affect feed conversion ratio, health and immune parameters.