Anayasa Hukuku açısından kurucu referandum
Referandum in perspektive of Constitutional Law
- Tez No: 94553
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MERİH ÖDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışmada referandum genel olarak ve Türkiye'deki uygulamaları açısından incelenmiştir. Referandum, bir sorunu ya da hükümet tarafında kabul edilen bir yasama işlemini halkın oyuna sunma olanağı sağlayan bir mekanizmadır. Referandum, kullanıldığı her sistemde değişik koşular altında fonksiyon göstermekte ve uygulanan siyasi sisteme değişik şekillerde adapte edilmektedir. Bu çalışmada yeni bir anayasa yapmak ve anayasayı değiştirmek için uygulanan anayasa referandumları incelenecektir. Mevcut anayasalarda bulunan sekiz öge kullanılarak oniki değişik tip referandum bir tipoloji tablosunda gösterilmiş ve Türkiye'deki referandum uygulamaları bu tipolojiye uyup uymamaları yönünden değerlendirilmiştir. Türk Anayasa Hukuku'nda bugüne kadar dört referandum gerçekleştirilmiştir. 1961 ve 1982 tarihlerinde yapılan referandumlar yeni bir anayasanın kabulü için gerçekleştirilmiş olup, anayasal olarak düzenlenmemişlerdir. Ancak bu iki referandum da zorunlu niteliktedir. Bu iki öge, anayasal olarak düzenlenmemiş ve zorunlu olma, birbirleriyle bağdaşmamaktadır. Bu nedenle, bu iki referandum tipoloji tablosuna yerleştirilememiştir. 1987 ve 1988 tarihlerinde yapılan referandumlar anayasa değişiklikleri için ve anayasal olarak düzenlenmiş bir çerçevede gerçekleştirilmişlerdir. Bu iki referandum, anayasal olarak düzenlenme,halkın pasif rol alması, onay ve zorunlu olma öğelerini içermektedirler ve bu dört öge tipoloji tablosundaki yedinci tipte bir araya gelmektedir. 1961 ve 1982 tarihlerinde yapılan referandumlar“ad hoc”karakter göstermektedirler. Oysa 1982 anayasasında yer alan 175. madde referandumu anayasa değişiklikleri için kalıcı bir usul haline getirmiştir. 175. madede 1987 yılında yapılan değişiklikle de referanduma baş vurulabilmesi kolaylaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, referendum is examined in general and in Turkish practice. The referendum is a mecanism wich provides an oportunity for submitting to popular vote an issue or decision on a certain issue considered or made by a governmental body In every politicial system where the referendum has been used, the device has functioned under difrent conditions and adapted itself to the respective political system in very different ways. In this study, constitutional referendums, which are used in making a new constitution and for constitutional amendments, are examined. By using eight elements which are present in the actual constitutions, twelve different types of referendums are shown in a typology framework and Turkish referendum practices are evaluated if they are suitible with these types. In Turkish constitutional practices, by now, four referendum were performed. Referendums which are performed in 1961 and 1982, are used as making a new constitutions an these two referendums are not constitutionally regulated. But they are also mandatory referendums. These two elements, constitutionally regulated and mandatory, are not suitable each other. Or this reason, these two referendums cannot be placed in the typology framework.Referendums, performed in 1987 and 1988, are used for constitutional amendments and they were performed in a constitutionally regulated framework. These two referendums contain constitutionally regulated, mandatory, passive and decisive elements together and these elements combine in the 7. type in the typology framework The article 175 which is placed in 1982 Constitution, makes the referendums as a permanent rule for constitutional amendments. Amendments of article 175 in 1987 makes the use of referendum easier..BC. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU nOKftMANTASYON MERKIZİ