Siyasi partilerin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması
Dissolution of political parties by the constitutioal court
- Tez No: 94554
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MERİH ÖDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Tural Hakan, Siyasi Partilerin Anayasa Mahkemesi Tarafından Kapatılması, Yüksek Lisans Tezi, Danışman : Doç. Dr. Merih ÖDEN, IX-182 sayfa. Siyasi partiler, çağdaş siyasi sistemlerin vazgeçilmez unsurlarıdır. Siyasi partilerin taşıdıkları önem, onların çağdaş demokrasilerde yerine getirdikleri işlevlerden kaynaklanmaktadır. Siyasi partilerin önemine ve çağdaş siyasi sistemlerin vazgeçilmez unsurları olarak kabul edilmelerine rağmen, özgürlükçü demokratik düzenin kurallarını ihlal eden ve onu ortadan kaldırmaya yönelen siyasi partilerin varlığı da bir gerçektir. Bu tür siyasi partilere karşı hukuk düzeni içinde bir takım önlemler alınması zorunludur. Bu çalışmada, özgürlükçü demokratik düzene karşı amaç ve faaliyetlere sahip olan siyasi partilere karşı kabul edilen en ağır yaptırım olan“Siyasi Partilerin kapatılması”, Türk Hukuku'ndaki düzenlemeler açısından incelenmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmuştur. Birinci Bölüm'de, siyasi partilerle ilgili bir çerçeve oluşturulmuştur. Bu Bölüm'de, siyasi parti kavramı tanımlanmış ve siyasi partilerin tarihsel gelişimi ve hukuksal rejimi incelenmiştir. İkinci Bölüm'de, kapatma davası incelenmiştir. Bu Bölüm'de, Anayasa'daki ve Siyasi Partiler Kanunu'ndaki yasaklar ve kapatma sebepleri, kapatma davasında uygulanan usul, Anayasa Mahkemesi'nin kapatma davalarında verdiği kararlar ve kapatma kararının sonuçları incelenmiştir. 181
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tural, Hakan, Dissolution of Political Parties by The Constitutional Court, High Graduate Thesis, Adviser : Doç. Dr. Merih ÖDEN, IX-182 pages. Political parties are the unwaiveable elements of the contemporary political systems. Importance of political parties dependent on the functions that political parties do in the contemporary democrasies. In spite of increasing importance and to be accepted of the unwaiveable elements of the contemporary systems of political parties, existence of the political parties which incline to violate the orders of the democratic order and to destroy it is a reality. To take some measures in law order against so parties is necessary. In this study, the sanction of the dissolution of political parties, which is the hardest sanction to be applied against political parties which have aims and activities against liberalist democratic order, has been studied from the point of wiew of Turkish Law's arrangements. The study is two parts. In Part One, a structure formed about political parties. In this Part, concept of political party has been defined and has been dealt with historial progress and the juridicial arrangements of the political parties.Part Two is concerning act of dissolution of political parties. This Part contains prohibitions and the causes of dissolution against political parties which are in The Constitution and The Act of The Political Parties, trial procedure which applied at act of dissolution, decisions of The Constitutional Court that taken about acts of dissolution of political parties and results of decision of dissolution of political parties. nOKÛMANTA^VON MERKEZÎ